Poprvé v historii je volných míst přes 350 tisíc. Mohlo se to zdát jako působivé číslo, ale při pohledu na strukturu volných pracovních míst se totiž ukazuje, že volná místa nejsou rozhodně ve všech segmentech. Jásot tedy nemusí být zcela na místě.

Podle dostupných dat z Úřadu práce ČR na 90 procent volných míst totiž není třeba ani maturita. „Více než dvě třetiny volných pracovních míst, přesně 66,4 procent, jsou takového rázu, že zaměstnavatelé po případných kandidátech nežádají vyšší než základní vzdělání,“ uvedl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. To v absolutních číslech znamená 232 tisíc pracovních míst, kde zaměstnancům stačí pouze základní škola. U 11,6 tisíce pracovních míst se uchazeči obejdou bez jakéhokoliv vzdělání.

Silná poptávka po dělnících

Maturita není v současné situaci nijak žádaným vzděláním: zaměstnavatelé jej vyžadují zhruba v jedenácti procentech, tedy u zhruba 39 tisíc pozic. „To svědčí o tom, že tuzemský trh práce zatím nijak výrazně nepřesouvá těžiště k pracovní náplni s vyšší přidanou hodnotou. Extrémně silná zůstává tedy poptávka po pomocných dělnících a dalších manuálních pracovnících prostě průmyslové, zemědělské či stavební výroby s naprosto mizivou přidanou hodnotou,“ zhodnotil situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Lukáš Kovanda ale současně podotýká, že pohled na situaci nemusí být ale ze statistik úřadu práce zcela kompletní. „Zaměstnavatelé hledající pracovníky s vyšší kvalifikací totiž v řadě případů svoji poptávku na úřadu práce vůbec neumisťují, neboť správně tuší, že šance najít vhodného zaměstnance právě prostřednictvím úřadu práce je za současné stále napjaté situace na trhu práce extrémně nízká,“ dodal ekonom.