Firma s Martovým znamením ve znaku, jejíž jméno znamená latinsky "valím se", přitom vznikla už od 12 let dříve jako dceřiná společnost známého výrobce ložisek SFF. K životu ji ale probudili až dva inženýři, kteří se v polovině 20. let rozhodli zkonstruovat původní švédský automobil. Assar Gabrielsson a Gustaf Larson dostali do začátků i výrobní halu a už v červnu 1926 byl na světě prototyp vozu.

Automobil označený ÖV4, který neskrýval inspiraci americkými vzory, ale nebyl pro drsné severské klima tím pravým. Hlavně proto, že to byl kabriolet (název byl zkratkou slov čtyřválcový otevřený vůz, švédsky öppen vagn). Dvoulitrový čtyřválec o výkonu 28 koní navíc nebyl příliš silný, přesto se ještě v létě 1927 objevilo i první volvo s uzavřenou karosérií, typ PV4. Obou typů se ale za dva roky prodala necelá tisícovka.

Nová automobilka se definitivně prosadila až na samém konci 20. let, kdy se objevil model PV651. Šestiválec pod jeho kapotou dával výkon 55 koní a tento povedený motor automobilka používala (s úpravami) až do konce 50. let. Už v roce 1928 pak Volvo představilo první nákladní vůz a díky výrobě nákladních automobilů a autobusů firma byla už ve 30. letech stabilní.

Není proto divu, že trvalo 20 let, než výroba osobních aut překonala produkci užitkových modelů, zlom přišel v roce 1949. V té době Volvo slavilo úspěchy s modelem PV444, automobilem amerického střihu, kterého se mezi lety 1944 a 1958 vyrobilo téměř 200.000 kusů. Jeho nástupce, model PV544, během dalších sedmi lety sjel z výrobních pásů téměř čtvrt milionu exemplářů. Oba typy se úspěšně prodávaly i ve Spojených státech. Úspěchy slavilo Volvo za mořem i později, třeba s elegantním modelem P120 Amazon, kterého se za 13 let (1957 až 1970) prodalo přes 660.000.

V polovině 60. let pak přišel automobil, který předznamenal design značky na dalších skoro 20 let - Volvo 144. Elegantní hranatý automobil sice nebyl žádný zázrak moderní techniky, stal se ale symbolem bezpečí. Bezpečnosti cestujících se švédská automobilka věnovala už dlouhá léta. Z jejích dílen pochází například tříbodový bezpečnostní pás (1958), dětská pojistka v zadních dveřích (1966), tříbodové pásy vzadu (1967), bezpečnostní opěrky hlav (1968) či výztuhy dveří, které chrání posádku při bočním nárazu. Díky tomu si volva velmi brzy získala pověst bezpečných automobilů, která napomáhala komerčnímu úspěchu.

Ze stejného důvodu ale firma také o část zákazníků přišla; ne každý chtěl jezdit autem, které se stalo synonymem vozu pro americkou hospodyňku. V 80. letech pak přišla éra hranatých krabic, pro někoho nejošklivějších vozů se značkou Volvo, pro řadu fandů to ale jsou nejdokonalejší vozy, které kdy vyjely z továrny. Po řadě 700 (a později 900) přišlo v roce 1991 Volvo 850, které mělo pod kapotou to nejlepší, co firma mohla nabídnout.

Druhá polovina 90. let byla nejprve ve znamení další evoluce, charakterizované i změnou systému značení, v roce 1999 ale Volvo koupil koncern Ford a nastala nová éra značky. Volvo definitivně opustilo tradiční hranatý design a pod kapotou se objevily pohonné jednotky z produkce Fordu. Společné díly s jinými značkami koncernu mají i podvozky.

Ford ale koupil jen výrobu osobních automobilů, produkce nákladních vozů, autobusů a stavební techniky je i nadále ve švédských rukou. V této oblasti je Volvo druhým největším producentem na světě, pod jeho křídla patří i francouzský výrobce nákladních vozů Renault či americký Mack.