Na českých silnicích přibylo za rok 2007 rekordních 212 869 ojetých automobilů. To je téměř o třicet tisíc vozů více než v roce 2006. Ve srovnání se statistikou z roku 2005 jde dokonce o padesátiprocentní nárůst.

Podle údajů Svazu dovozců automobilů se nejvíce dovážejí vozy ve stáří do deseti až patnácti let. Česká republika se tak podle odborníků stává vlastně smetištěm zemí západní Evropy.
 
„Důvodem je absence jakékoliv kontroly a regulace dovozu osobních automobilů. Nefungují ani evidenční kontroly, přihlašují se automobily, které nesplňují předpisy,“ kritizuje situaci předseda Svazu dovozců automobilů Jiří Miňovský. Za celkově neuspokojivý vozový park na českých silnicích může ale údajně i Evropská unie.
„Podle mého názoru se státy staré patnáctky snaží zbavit vozů, které nesplňují technické požadavky, a vytlačit je do východní Evropy,“ řekl Deníku Miňovský.
 
Ministerstvo dopravy plánovalo spuštění monitorovacího systému během technických kontrol. To mělo odstartovat s přelomem roku, ale dosud nefunguje. Zároveň s tím se hovoří o novele zákona, která by dovoz ojetin měla zpřísnit. Bohužel do uzávěrky tohoto vydání nám ministerstvo dopravy neposkytlo bližší informace.
Kromě dovozců ojetin zaznamenali nárůst tržeb i prodejci nových vozů. Nových osobních automobilů se v loňském roce prodalo celkem 132 tisíc. To je zhruba o osm a půl tisíce více než v roce předchozím. Nárůst prodeje ale zaznamenaly i další kategorie jako užitkové vozy a motocykly. „Je to odraz růstu ekonomiky a kupní síly,“ vysvětluje Miňovský.
 
Prim na českém trhu drží mladoboleslavská Škodovka. Té se v roce 2007 podařilo v České republice prodat přes 49 tisíc vozů.

„Z výsledků máme samozřejmě velkou radost. Český trh je pro nás velmi důležitý, ale potřebujeme růst. Proto se budeme zabývat takovými zeměmi, jako je Rusko, Čína či Indie, kde vlastně už nyní máme výrobní závody,“ uvedl Deníku Martin Jahn, personální ředitel společnosti Škoda Auto.
 
V lednu chce Škodovka představit nový model Fabie combi a v létě se mohou řidiči těšit na nový Superb.