Nehrozí se zavedením zálohování další zdražení nápojů?
Dobře nastavený zálohový systém nebude mít na spotřebitele jiný dopad než zaplacení zálohy a nutnost vrátit obal v prodejně, aby zálohu dostal zpět. Výrobci nápojů nechtějí přenášet náklady za vznik a fungování zálohového systému na spotřebitele. Ke zvýšení spotřebitelských cen v této souvislosti nedošlo ani v 16 evropských zemích, které již zálohování zavedly.

Zálohomaty na plastové lahve a plechovky na Slovensku. Východní sousedé v novém systému nasbírali od začátku roku přes 615 milionů obalů. Povinné zálohování PET lahví a plechovek zvažuje i Česko.
Co přinese zákon o zálohování: Nově až čtyři koruny za vrácenou plechovku

Má systém vracení obalů fungovat stejně jako u výkupu pivních lahví?
Pro spotřebitele to nebude žádná velká změna, právě proto, že jsou zvyklí na systém vratných skleněných lahví, kterých nyní vrací až 98 procent. Po vrácení obalů automat vytiskne účtenku, oproti které jim částku na pokladně vyplatí, nebo za ni dostanou slevu na nákup. V případě manuálního sběru záleží na řešení každé prodejny, buď lidé získají účtenku jako u zálohomatu, nebo jim částku vyplatí hned na pokladně.

Zákazník při výkupu nemusí dokazovat, že lahve či plechovky nakoupil ve stejné prodejně? 
Ne. Obaly budou moct spotřebitelné vracet v kterékoli prodejně zapojené do systému záloh bez ohledu na to, kde nápoj koupili. Pokud půjde o obal zaregistrovaný v systému záloh, dostanou svou zálohu zpátky.

Jak to v praxi funguje v jiných zemích?
Na Slovensku účtenka z automatu platí vždy pouze v dané prodejně a její platnost není časově nijak omezena. V dalších zálohujících zemích mají některé řetězce vrácení zálohy propojené také se svými věrnostními programy a vratná záloha se tak může připsat na zákaznický účet spotřebitelů.

Správce zálohovacího systémuSprávce zálohovacího systémuZdroj: Se svolením Iniciativy pro zálohování

Slovenská média loni upozornila na podvody. Bylo možné vybrat zálohu i z nápojových obalů, které byly zakoupeny v Česku nebo Maďarsku, a údajně někdy i z těch, které nebyly vůbec označeny symbolem Z. Jak tomu předejít?
zálohovém systému dostanou obaly, předtím považované za odpad, novou hodnotu. Je proto logické, že se mohou objevit pokusy o podvody. Ty na Slovensku začal správce systému rychle řešit a dosáhly pouze malého objemu. O obalech je detailní přehled na úrovni jednotlivých kusů, systém proto umí takové pokusy o podvod velmi rychle odhalit. Mimo jiné je důležité i správné nastavení výše zálohy. Ta by neměla být o moc vyšší než v okolních zemích. Předejdeme tak jakýmkoli pokusům o přeshraniční převozy zálohovaných obalů. Čtyři koruny jsou rozumné (u pivní lahve to jsou aktuálně tři koruny – pozn. red.).