Ne peníze, ale čas je tím nejcennějším, co v životě máme. Přitom s ním mnoho lidí nakládá stejně neefektivně jako s vlastními úsporami. Pokud někomu peníze každý měsíc přebývají, měl by je náležitým způsobem zhodnocovat. Možností je jistě několik, jak o tom svědčí i naše malé letní zamyšlení.

V první řadě si ujasněte, co chcete. Je přitom nutné říci, že to, kolik peněz máte k dispozici, není jediný parametr, který by měl rozhodovat o směrování úspor. Neméně důležité jsou i odpovědi na další otázky: na jakou dobu můžete úspory postrádat, kolik byste rádi vydělali a jaké riziko jste ochotni podstoupit. Pro různé situace existují různé investiční nástroje.

Pozor, čeština si často plete spotřebu a investici! Leckdo řekne „investuji do sebe", a myslí tím třeba koupi masáže nebo dovolené. Stejně tak ani koupě auta nebo skříně není investice. Dokonce i pořízení nového bytu, který bude sloužit místo podnájmu, je investicí jen zčásti.

Někde je třeba začít

Pokud vám tisícovka zůstala vyloženě jednorázově, nemá smysl se nad tím zamýšlet a stačí ji nechat v zásuvce, může se hodit už příští měsíc. Ale pokud by tisíc korun mělo přebývat pravidelně, stojí to za přemýšlení.

Do různých podílových fondů lze v naší společnosti investovat již od pěti set korun měsíčně. Bránu do světa podílových fondů tedy můžete lehce pootevřít. Zpočátku opatrně, volte raději konzervativnější produkty. Třeba ty, které nějakým způsobem chrání investovanou částku před většími poklesy. Navíc, pravidelné spoření je čím dál oblíbenější tisíc korun mno-ho rodin až tak nepostrádá a odložené peníze mezitím pěkně pracují.

Kouzlo investování objevila už řada zájemců. Dokladem je i fakt, že majetek ve fondech kolektivního investování roste každý měsíc o několik miliard korun. Pro opatrného nebo začínajícího investora jsou vhodné konzervativní až vyvážené fondy, případně fondy omezující vliv velkých poklesů na akciových trzích.

Odvážnější lidé a ti, kteří již investují déle, mohou využít i fondy s vyšším zastoupením akcií, které mohou v horizontu sedmi a více let dosáhnout zhodnocení desítek procent.

Čím vyšší částku chce zájemce investovat najednou, tím důležitější roli hraje diverzifikace. Tím se rozumí takové rozdělení celkové investice, při které výrazný cenový pohyb jedné akcie, dluhopisu či měny nemá výraznější vliv na celou částku. Kromě výše zmíněných fondů lze do konkrétního portfolia zařadit i složku s možností pravidelné výplaty výnosu třeba fond, jehož cílem je vyplácet podíl na zisku formou dividendy každý rok.

Korunka ke korunce

S milionem korun se principy investování popsané v předchozích odstavcích ni-kterak nemění, jen se rozšiřují možnosti. Je možné uvažovat například o pořízení bytu na pronájem v kombinaci s hypotékou, přičemž zbytek peněz, uložený třeba v méně konzervativních fondech, by sloužil jako polštář a výnosově by mohl „přebít" i úrokovou sazbu hypotéky. Tím by se celá investice dále zefektivnila.

Nezapomínejme však ani na možnost investice do nadstandardního vzdělání, vlastního nebo dětí.

A kam s výhrou v loterii? Čím více peněz člověk má, tím více se přirozeně bojí ztrát. Dobrý osobní poradce je v tomto případě rozhodující. Peníze je možné rozložit mezi podílové fondy nebo jiné cenné papíry, nemovitosti nebo termínované vklady.

To vše se dá (ale není to nutné) kombinovat s doplňkovou investicí do některých alternativních investic, jako je zlato, umění, staré automobily a podobně. Například nejdražší obraz vydražený v České republice se prodal za 17,5 milionů korun. Jeho autorem je Emil Filla. Buďte však opatrní, tyto trhy často nebývají standardní a na začátečníka zde číhá mnohem více záludností než u klasických investic do fondů.

Kdo nic nedělá, zkazí mnoho. I tak by bylo možné parafrázovat známé staré přísloví. Tradiční účty dnes stěží překonávají inflaci a vlády se postaraly o to, že nynější důchod lidem kvalitní život ve stáří nezajistí. Přibývá tak situací, kdy pomohou pouze peníze vlastní.

Zda je budeme mít, záleží dost i na nás.

ALEŠ PRANDSTETTER
Autor je investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management.