Lancia je v prodeji po dlouhých 12 letech, během nichž zdobila soukromou sbírku zakladatele společnosti AAA Auto Anthonyho Dennyho. Autobazar se proto chlubí, že auto je v úplně stejném technickém stavu, v jakém jej Václav Havel prodal, a to včetně kosmetických vad.

„Vůz má původní registrační značky z roku 1997, se kterými byl k vidění například v televizním dokumentu Občan Havel,“ uvádí prodejce v popisu inzerátu. Technický průkaz je sice duplikát za ztracený z roku 2006, ale bývalý federální a první český prezident je v něm coby předchozí vlastník uveden.

Denny původně tvrdil, že Havlovu lancii nikdy neprodá. Havel s vozy italské značky strávil 16 let, čímž konkurovaly jeho lásce k mercedesům. Vztah začal už v roce 1990, kdy nově zvolený prezident obdržel od tehdejšího šéfa automobilky Fiat model Thema. Ta o sedm let později skončila po aukci za 370 tisíc korun v rukou ředitele pojišťovny Generali, aby uvolnila místo dnes nabízené Kappě.

Jakmile se inzerát na stránkách AAA Auto objevil, vyrojily se spekulace, že autobazar památnému vozu stočil tachometr. V testu na webu iDnes.cz z roku 2011 totiž bylo uvedeno, že prezidentská lancia má najeto více než 140 tisíc kilometrů. Redakce v reakci na to sedm let starý článek obratem opravila.