Připomeňme, že dosavadní systém tvořilo Generální finanční ředitelství, osm finančních ředitelství a 199 finančních úřadů. Tuto strukturu pak doplňoval Specializovaný finanční úřad s celostátní působností.

Ty všechny budou od zítřejšího dne nahrazeny orgány finanční správy, kterou bude od ledna tvořit:

- Generální finanční ředitelství;

- Odvolací finanční ředitelství;

- čtrnáct finančních úřadů;

- celostátní Specializovaný finanční úřad.

Důvod změn

„Smyslem reformy je lepší dostupnost služeb pro daňové poplatníky a také lepší výběr daní samotných," říká k tomu mluvčí daňové správy Petra Homolová.

Nově vzniklé Odvolací finanční ředitelství bude sídlit v Brně a jako vysloveně specializovaný orgán bude mít působnost pro celé území České republiky.

Vznikem jediného odvolacího orgánu by podle zákonodárců měla být završena dlouhodobá snaha o jednotnost postupu při odvolacím řízení.

Celorepubliková působnost Specializovaného finančního úřadu se nemění. Jeho dosavadní činnost se vztahovala zejména k bankám a pobočkám zahraničních finančních institucí v Česku, spořitelnám a úvěrním družstvem a pojišťovnám, stejně jako k právnickým osobám s obratem nad dvě miliardy korun ročně. Postavení tohoto úřadu se však v novém systému ještě posilní.Kromě dosavadních pravomocí bude totiž nyní vykonávat i cenovou kontrolu a kontrolu hazardu.

Získá také kompetence spojené s vedením centrálního registru smluv. A stát mu svěří do rukou i registraci smluv účastníků důchodového spoření, včetně komunikace s penzijními společnostmi.

Čtrnáct finančních úřadů vyjmenovaných v zákoně o Finanční správě České republiky bude vybaveno krajskou působností. Název příslušného kraje bude obsažen už přímo v jejich názvu. Sídla jednotlivých úřadů se budou nacházet přímo v krajských městech a v hlavním městě Praze. Finanční úřady pak budou mít územní pracoviště všude tam, kde dosud sídlí „zanikající" finanční úřady.

Větší pravomoci

Finanční úřady budou kontrolovat také dotace a nově budou pověřeny výběrem a následným převodem vybraných prostředků účastníků důchodového spoření na účty penzijních společností.

Z pověření ministerstva financí budou přezkoumávat také hospodaření krajů, hlavního města Prahy, obcí, dobrovolných svazků obcí a rovněž výkonných orgánů takzvaných regionů soudržnosti.

Noví majitelé nemovitostí budou od příštího roku vyplňovat a podávat pouze jedno daňové přiznání za všechny nemovitosti, které se nacházejí na území jednoho kraje. Rovněž úhradu daně provedou za všechny nemovitosti v kraji jedinou platbou. Pravidla postupu zájemci najdou na stránkách daňové správy.

Reorganizace daňové správy se připravovala již delší dobu. Zbývá proto jen doufat, že přechod na nový systém bude hladký a že poplatníkům nepřinese dodatečné administrativní povinnosti.