Jako první přijde 15. prosince na řadu necelých 13 kilometrů dlouhý úsek D35. Tato dálnice, která je důležitá pro dopravu směřující na Moravu, bude mít zásadní význam hlavně na Hradec Králové. Vznikne tak alternativní trasa pro kamiony, které doposud sjížděly u Opatovic a mířily do krajského města, kde velmi komplikovaly dopravu.

Podle dopravní expertky z Dopravní fakulty Univerzity Pardubice Michaely Ledvinové však bude mít dopad i na dopravu v sousedních Pardubicích. „Na tuto novou dálnici se přenese část intenzity ze silnice I/37, kdy pomůže kapacitně napojování okolního území na tuto část trasy a pravděpodobně i něco z I/37 do Pardubic,“ uvedla Ledvinová.

Zároveň však míní, že nový úsek trasy s sebou může přinést kapacitní problémy při napojování z okolí, a to hlavně v Časech a v Holicích.

Obchvat Lubence, součást dálnice D6 Praha – Karlovy Vary
Příští rok se začne stavět 21 kilometrů D6. Cesta z Podbořanska do Prahy zrychlí

Důležitý milník v dopravě na východě Čech se pak napíše i 17. prosince, kdy se otevře 23 kilometrů dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře. Na současné „třiatřicítce“, kde denně projede okolo 20 tisíc vozidel, vyhaslo za posledních pět let 20 lidských životů.

„Tato silnice, která je hlavní spojnicí mezi Českou republikou a Polskem, byla jednou z nejfrekventovanějších na území našeho kraje. S otevřením dálnice, a to i s ohledem na D35, by mělo dojít ke zklidnění dopravy,“ míní šéf krajské dopravní policie Petr Dušek.

Omezení pro kamiony 

Na bezpečnost provozu bude na nové autostrádě dohlížet 12 dálničních policistů z Jaroměře. Ti se budou soustředit i na kamiony, kterým bude znemožněn vjezd do města. Vedení zdejší radnice si totiž vymínilo dopravní omezení na severním sjezdu z dálnice. Na silnici zpět do Jaroměře nebudou smět odbočit kamiony, které ve špičkách totálně blokují průjezd městem.

Speciální síť s ptačími siluetami bude v části úseku D55 mezi Starým Městem a Moravským Pískem.
První v Česku. U dálnice D55 do Moravského Písku vznikne síť s ptačími siluetami

„Od dálnice D11 si slibujeme zklidnění dopravy až o 30 procent. Doposud přes našem město jezdilo hodně tranzitní dopravy. Pokud by byla ucpaná silnice I/33 i jižní sjezd z dálnice a řidiči pokračovali po dálnici k severnímu sjezdu a z něj se vraceli zpět, tak by bylo město zablokováno v obou směrech. Ale víme, že čára není zeď a někteří řidiči toto budou porušovat. I proto bude tento výjezd na kruhovém objezdu kontrolovat nejen policie, ale i kamery,“ uvedl starosta Jaroměře Josef Horáček.

Celkovou úlevou pro místní pak bude obchvat města. Tomu však brání nekonečný spor ŘSD a manželů Kučerových.