Jednou z nich je i paní Alena Snovická ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku. Kvůli těžké nemoci je v invalidním důchodu již od roku 2011, nárok na starobní důchod má od léta 2021. Na patnáct stovek výchovného na přilepšení k důchodu za výchovu svých tří dětí si ale podle úředníků bude muset počkat ještě dva roky. To jí bude 65 let a dosavadní invalidní důchod se jí tedy automaticky překlopí ve starobní.

Kdyby si o něj ale zažádala dříve, výměra důchodu se jí trochu sníží. „Ministr tvrdí, že skončila diskriminace. Jenže já si připadám diskriminovaná nyní, když jako invalidní důchodce nemám nárok na výchovné,“ uvedla Snovická. Na nižší starobní důchod z dosavadního invalidního ale přejít nechce. „Kdo mně zaručí, že se tenhle nápad s výchovným zase nezruší,“ vysvětlila.

Výchovné jen pro starobní důchodce, invalidé mají smůlu

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) potvrdila, že se na invalidní důchody výchovné nevztahuje. „Právní úprava přiznává výchovné pouze poživatelům a poživatelkám starobních důchodů,“ uvedla mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová. Nárok na ně přitom mají i v případě, že do starobního důchodu odejdou předčasně.

Kolika lidí v invalidním důchodu se chybějící nárok na výchovné týká, není zřejmé. „Nejsem v tom sama, bylo mi řečeno, že nás je v takovéhle pozici spousta,“ tvrdí po návštěvě příslušné okresní správy sociálního zabezpečení paní Snovická.

Starobní důchod se jim od letošního roku zvýší o 500 korun za každé vychované dítě
Připraveno k výplatě. Pětistovku výchovného v lednu dostane přes 1,3 milionu žen

„Takových případů nebude asi nijak moc,“ oponuje však předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Právě tato organizace zastupuje při jednání se státními orgány o změnách legislativy postižené lidi.

Přesná statistika, kolika lidí se problém týká, se ovšem nevede. Z důchodové statistiky ČSSZ vyplývá, že invalidní důchod v Česku v září loňského roku pobíralo 412 747 lidí. Od roku 2008, kdy bylo invalidních důchodců téměř 590 tisíc, jejich počet stále klesá.

Krása obdobné stížnosti lidí, kteří nemají nárok na výchovné, již zaznamenal. „Kdyby s tím byl větší problém, tak se pokusíme ještě o nějakou úpravu,“ konstatoval. „Legislativně by to ale asi bylo složité, protože je to celé koncipované právě na starobní důchod,“ vysvětlil Krása.

Valorizace důchodů. Ilustrační snímek
Srovnání důchodů v ČR: Rostou rychleji než mzdy, rozdíly mezi kraji jsou značné

Dobrou zprávou pro invalidy bez nároku na výchovné je alespoň to, že po dosažení věku 65 let o tyto peníze nepřijdou. „Ženy, které původně pobíraly invalidní důchod a ke změně na starobní důchod došlo až v 65 letech, mají nárok na automatizované zvýšení o výchovné na základě evidence dětí v takzvaných základních registrech,“ dodal mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.