Ceny půdy předtím rostly po celých 13 let, kdy je server sleduje. Po roce 2014 jejich růst převyšoval 10 procent ročně, za rok 2016 to bylo dokonce o víc než čtvrtinu.

Kvalita za padesátikorunu

Infografika

Cena za metr čtvereční zemědělské půdy se loni obvykle pohybovala v rozmezí 15 až 40 korun, u výjimečně kvalitní orné půdy v nejlepších lokalitách mohla být ještě o desetikorunu vyšší. „Tyto prémiové ceny byly však dosahovány méně často než v předchozím roce,“ uvádí Farmy.cz. 

Nejvyšší ceny se loni platily za zemědělskou půdu v Praze a jejím nejbližším okolí a také v Brně. Vyšší částky mohli očekávat i na Znojemsku, Chebsku a Tachovsku, v Polabí a na Hané. Na spodním konci žebříčku se naopak umístily regiony jako jih Šumavy, Bruntálsko, Jesenicko nebo okolí Jablonce nad Nisou.

Vzhledem ke stagnaci cen se pro příští rok očekává pokles zájmu spekulativních investorů zaměřených na rychlý výnos investic. 

Zemědělci vyčkávají

„Trh v tuto chvíli vyčkává,“ prozradil Deníku agrární analytik Petr Havel. Po růstu v posledních letech podle jeho slov ceny půdy zřejmě narazily na strop možností kupujících. Současní nájemci půdy podle Havla doufají, že se jim podaří prosadit vstřícnější legislativu. Chtějí si nechat zákonem přiznat předkupní právo k pozemkům, na nichž hospodaří. V tom případě by mohli půdu koupit levněji.

S opačným trendem kalkulují malí vlastníci půdy, kteří mají jen několik hektarů nebo pouhé záhumenky o pár desítkách metrů čtverečních. „Neprodávají, protože čekají, že ceny porostou,“ dodal Havel.