Zato Jiří Prošek, prezident Exekutorské komory ČR, odpověď zná. Jak říká, je jím padesátiletý muž z Prahy, na kterého bylo uvaleno neuvěřitelných 209 exekucí: „U rekordmanů v tomto smyslu se jedná o osoby, jejichž dluhy pramení z nejrůznější podvodné činnosti. Často si objednávají všelijaké služby a zboží, ale neplatí za ně. Tito lidé hromadí dluhy donekonečna a spoléhají na to, že na předváděné triky jim vždy někdo skočí." Slitování tedy v žádném případě není na místě.
A také další údaj ze statistiky dlužníků je pozoruhodný. V řebříčku prvních deseti delikventů z řad fyzických osob jsou výhradně muži v produktivní etapě života. Jejich průměrný věk je 41 let.
Páka na řidiče
Novela exekučního řádu, která platí od 1. ledna letošního roku, však na tyto lidi necílí. Jejím smyslem bylo zejména jasněji vytyčit pozice exekutorů a těch dlužníků, kteří chtějí dát věci do pořádku ještě předtím, než na ně dopadne ruka zákona se vší tvrdostí.
Podle Jiřího Proška byla novela „nutná, dobrá a přínosná". Tvrdí, že většinu změn vnímá veřejnost i soudní exekutoři pozitivně.
A hned má po ruce i příklad. Novela totiž zavedla jako novinku možnost pozastavit řidičské oprávnění neplatičům výživného na děti. Takových příkazů už exekutoři vydali více než padesát.
„Zpětná vazba je nebývale dobrá. Případy, u nichž předchozí způsoby vymáhání nebyly úspěšné, se rázem hnuly," říká Jiří Prošek. Dlužníci, přesněji krkavčí rodiče, kteří jsou teď bez řidičského oprávnění, dluží dětem každý v průměru 78 000 korun. Další podstatnou změnou platnou od ledna je spojování exekucí, které jsou kvůli menším pohledávkám vedeny proti jednomu dlužníkovi jedním věřitelem. Zde ještě úplné přesné výsledky k dispozici nejsou, ale klesající počet exekucí naznačuje, že změna se neminula účinkem.
Podle poznatků exekutorské komory většina dlužníků vítá také zavedení předžalobní výzvy. Věřitel musí minimálně sedm dní před podáním žaloby upozornit domnělého dlužníka na existující dluh. I v důsledku toho ubylo stížností, že dlužník o dluhu nevěděl. Na druhou stranu, fakticky reaguje na výzvu jen minimum lidí.
K činu jsou připraveni až ve chvíli, kdy už soud zahájil řízení o exekuci.
Kde najdete radu
Do jisté míry převratná je i možnost dražby členských podílů v bytovém družstvu. Exekutoři už vydali asi dvacet takových příkazů s tím, že první dražba proběhne zřejmě začátkem května. Pokud soud postihl takový podíl před 1. lednem 2013, členství neplatiče zaniklo a družstvo mu vyplatilo jen takzvaný vypořádací podíl, který zdaleka nedosáhl tržní hodnoty bytu. Nyní je už možné prodat za tržní cenu také družstevní byt a z výtěžku pokrýt dluh či jeho část.
Jistě není náhodou, že právě tato změna v současnosti představuje nejčastější předmět dotazů v bezplatných poradnách Exekutorské komory ČR, které najdete v Praze, Brně a Plzni.
Cenné služby může zájemci prokázat i pohled do centrální evidence exekucí na adrese www.ceecr.cz, kde se však platí. Konkrétně za jeden pozitivní nález 60 Kč.
Zato je však lepší vyhnout se různým pokoutním internetovým stranám, jejichž majitelé bombasticky slibují pomoc lidem ohroženým exekucí. Při podrobném studiu se však vždy ukáže, že jde jen o další nabídku půjčky, a tedy v jistém smyslu pouze o oddálení exekuce.