Robot Asimo se poprvé objevil na veřejnosti v roce 2000. Nová verze se umí rychleji pohybovat a dokáže udržet rovnováhu i na nerovném povrchu. Má rovněž vylepšenou technologii pohybu rukou, díky níž je například schopna používat znakovou řeč.

Prezident automobilky Takanobu Ito nicméně připustil, že komerční využití robotiky je ještě velmi vzdálené, takže nelze očekávat, že se robot Asimo v blízké době dostane do domácností. Na vývoji humanoidních robotů pracují také další společnosti, například konkurenční japonská automobilka Toyota Motor.

Jen hračka?

Někteří kritici tvrdí, že Asimo zatím nemá žádné větší praktické využití a je pouze hračkou, která dodává lesk značce Honda. Ito dnes ale upozornil, že některé technologie robota Asimo byly využity k vývoji robotické paže, která by měla pomáhat při řešení jaderné krize v severovýchodním Japonsku. Tato paže je schopna otevírat a zavírat ventily v elektrárně Fukušima, jež byla těžce poškozena březnovým zemětřesením.

První myšlenkou bylo podle Ita poslat do elektrárny samotného robota Asimo. To ale nebylo možné, protože robot nedokáže manévrovat v sutinách a jeho počítačové části by kvůli radiaci nefungovaly.

Robot Asimo již zavítal i do České republiky. V roce 2003 doprovázel při návštěvě Prahy tehdejšího japonského premiéra Džuničira Koizumiho.