„Finance pro druhé kolo jsou v současné chvíli vyčerpané, poskytování dotací na nové kotle a čerpadla přesto není u konce, neboť byl vytvořen zásobník projektů, do kterého jsou žádosti stále přijímány,“ informovala krajská radní Radka Loučková Kotasová. Ministerstvo životního prostředí navíc plánuje na začátek příštího roku třetí vlnu kotlíkových dotací. Do Libereckého kraje by tak mohly přitéct další peníze. V prvním kole to bylo více než 149 milionů a ve druhém 135 milionů korun.

Kde jsou peníze, objeví se i nekalosti. Ty odhalují pravidelné kontroly přímo u příjemců dotací. V drtivé většině případů jsou výměny zdrojů tepla bezproblémové. „Bohužel se ale najdou i jednotlivé případy, kdy jsme nuceni podezření na pokus o dotační podvod řešit s orgány činnými v trestním řízení,“ upozornila Loučková Kotasová.

Kotlíkové dotace. Ilustrační foto.
Kotlíkové dotace bez front. Využijte posunutí termínu příjmu žádostí

Podle policistů jsou případy z Jablonecka ve fázi vyšetřování. „Podobnými případy se policisté v kraji opravdu zabývají, zatím nemohu být konkrétnější,“ přiblížila mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Někdy se ale příjemci dotací dostanou do problémů i kvůli špatnému značení kotlů. Dotaci mohou využít jen lidé, kteří mění kotel 1. nebo 2. emisní třídy. V poslední době kraj eviduje šest případů, kdy výrobce starších kotlů uvedl na výrobních štítcích nižší emisní třídu. „Jelikož tyto výměny nelze podpořit z kotlíkových dotací, budou tito žadatelé podpořeni z rozpočtu kraje, neboť svůj projekt podali v dobré víře, že jejich kotel splňuje 1. nebo 2. emisní třídu,“ sdělila mluvčí hejtmanství Lenka Klimentová.

Kotlíkové dotace. Ilustrační foto.
Kotlíkové dotace: za dvě hodiny kraj obdržel 900 žádostí

Vyplatí se zájemcům absolvovat byrokratické martyrium? Ano. Žadatel může získat od státu až 120 tisíc korun, a to při pořízení tepelného čerpadla nebo automatického kotle na biomasu. A pokud bydlí v obci, která je zařazena mezi prioritní území, dostane ještě o sedm a půl tisíce korun více. Na Jablonecku sem patří Železný Brod, v okolí pak ještě Turnov či Liberec.

Každé nové topení má svá pro a proti. Šedesátiletý Jan z malé vesničky u Železného Brodu si již užívá komfortu, který mu přineslo nové tepelné čerpadlo. „Bez dotace bych do toho nešel, na dům jsem měl projekt za nějakých 230 tisíc korun. Díky dotaci jsem zaplatil ani ne polovinu,“ popsal. Protože ale měl malé radiátory, musel v některých místnostech měnit i ty. Tepelné čerpadlo má své limity v získané teplotě vody.

Kotlíkové dotace. Ilustrační snímek.
Kotlíkové dotace budou už bez front

Jeho příbuzný vsadil na automatický kotel na uhlí. „Manželka a děti mají rádi teplo a na takové hodnoty bychom se s tepelným čerpadlem nedostali. Jsme spokojení,“ uvedl. Pak se spokojí i s prachem, které se z uhlí po sklepě uvolňuje. Pokud se majitel starého kotle rozhodne pro automatický kotel na uhlí a biomasu, dostane až 70 tisíc, pokud pro plynový kondenzační kotel, má šanci na 90 tisíc korun, kotel pouze na biomasu s ručním přikládáním je podpořen 100tisícovou dotací.

Zákon o ochraně ovzduší zakazuje používat kotle 1. a 2. emisní třídy od podzimu 2022. Do té doby budou muset lidé v celé republice vyměnit celkem tři sta padesát tisíc emisně nevyhovujících kotlů.

Varhany v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova potřebují zoufale zrekonstruovat
Varhany v kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova se odmlčely, hrozí zřícením