V příštích pětadvaceti letech se plánuje vybudovat více než 600 jaderných reaktorů, zejména na Středním východě a v Asii. Země jako Turecko a Saúdská Arábie pokračují s rychlým rozvojem svých jaderných programů. Čína plánuje do deseti let dorovnat počet instalovaných reaktorů s počtem reaktorů ve Francii a po Spojených státech se tak do roku 2025 stane druhým největším výrobcem jaderné energie na světě.

Jaderná elektrárna Dukovany.
Kdy konečně dostavíme jádro? Svaz průmyslu je z přešlapování politiků nervózní

„I v České republice se uvažuje o dostavbě jaderných bloků, respektive dostavba jádra je obsažena ve vybraných scénářích aktualizované státní energetické koncepce. Kdo však bude dostavbu jaderných zdrojů financovat a jak není jasné. Skupina ČEZ, stát, zahraniční investor?“ klade si otázku Dean Brabec, řídicí partner Arthur D. Little pro střední a východní Evropu.

„Dostavba jaderných bloků s sebou nese riziko výrazného prodražení, což může značně ovlivnit ekonomickou životaschopnost této investice. Jak ukazuje nová studie Arthur D. Little, překročení nákladů dosáhlo ve vybraných příkladech jaderných programů v zahraničí od 22 do 316 procent. Otevřenou otázkou také zůstává návratnost a konkurenceschopnost investice. Náklady na výrobu 1 megawatthodiny solární energie dosahují již úrovně 30 eur. Náklady na výrobu z jádra budou výrazně vyšší, pravděpodobně mezi 80 a 140 eury na jednu megawatthodinu,“ dodává Dean Brabec. Jakou cestu zvolit?

Mlžná komora v infocentru Jaderné elektrárny Dukovany.
Největší mlžnou komoru u nás si mohou lidé vyzkoušet v Dukovanech

„Česká republika je na rozdíl od řady jiných zemí připravena výstavbu jaderné elektrárny velice dobře zvládnout. Existuje zde totiž tradice a hluboká znalost jaderné energetiky, všech technických a netechnických prvků a jejich závislostí, která je klíčová k tomu, aby bylo zmírněno riziko zpoždění a prodražení výstavby,“ vysvětluje Brabec.

Závěry studie ukazují, že k prodražení výstavby vedlo například nedostatečné strategické a provozní plánování ze strany vlastníka, neefektivní projektové řízení nebo nedostatečná kvalifikace personálu.

Solární panely v poušti (ilustrační snímek)
Miliardy do jádra a slunce. Arabové se chystají na konec ropy a plynu