Spolu s těmi, které o tom teprve uvažují, jich je již 91. Uvedl to Institut pro sociální inkluzi, který se práci v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách věnuje.

V Ústí bezdoplatková zóna po celém městě

„V počtu obcí, které doplatek na bydlení již zakázaly, vede suverénně Ústecký kraj,“ říká šéf organizace Martin Šimáček. Zakázalo to 23 obcí.

Samotné Ústí nad Labem navíc dnes vyhlásilo bezdoplatkovou zónu na celém území města. Od 4. března tak nebude doplácet novým žadatelům doplatky na bydlení. Informovala o tom Česká televize.

Na druhém místě je Moravskoslezský kraj s deseti městy či městskými částmi velkých aglomerací, na třetím Olomoucký a na čtvrtém Karlovarský kraj. „Čistý štít si drží jen Pardubický a Jihomoravský kraj,“ dodává Šimáček, jehož organizace opatření dlouhodobě kritizuje.

Z obcí, jež výplatu dávek v poslední době zakázaly nebo se na to chystají, analýza uvádí například Kynšperk nad Ohří v Karlovarském kraji nebo Krásnou Lípu a Staré Křečany na Šluknovsku.

Vzájemná inspirace

„Mezi města, která bezdoplatkové zóny rozšiřují, patřila v uplynulém čtvrt roce třeba Bílina, Ústí nad Labem, Trmice, Děčín, Bruntál a Karviná, která chudým pocestným ponechala jen bažantnici, parky a rybník,“ dodal Šimáček.

„Většina těch vyhlášek je protizákonná a nic neřeší, naopak uvrhne lidi do chudoby,“ tvrdí jeho kolegyně Alena Zieglerová. „V okamžiku, kdy nějaká obec vyhlášku připraví, okamžitě inspiruje ty ve svém okolí. Vzájemně se povzbuzují,“ dodává. Navíc se v případě, že jedna obec přichystá vyhlášku, prý ty okolní kvůli obavě z problémů začnou připravovat vlastní.

Obce mohou zakázat výplatu doplatku v lokalitách „se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“, například kriminality, od roku 2017.

Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby lidem po zaplacení nájmu a energií zůstalo existenční minimum. Může se vyšplhat až do tisícovek měsíčně.