Zajímavý zážitek nabídne již v sobotu 8. prosince tradiční Štolová slavnost, která se koná na nejstarším německém vánočním trhu v Drážďanech. Sváteční výzdobou a stánky s všemožným zbožím i pochoutkami však vábí i Vídeň, Bratislava či další blízká města.

Pokud se na výlet za hranice chystáte i vy, mějte se na pozoru. „Je potřeba být připraven na cokoli. Některé nabídky mohou být značně předražené, jindy prodejce nevydá účtenku, což může způsobit problém při pozdější reklamaci,“ upozorňuje Ondřej Tichota z ESC.

I na výrobky zakoupené ve stánku se přitom vztahuje standardní záruka. „Na zboží z trhů je v Evropě dvouletá záruka, prodejci jsou povinni jasně a srozumitelně uvádět ceny. Ani v jiných zemích nejde odstupovat od smlouvy na zakoupené zboží do 14 dnů bez udání důvodu,“ vysvětluje Tichota.

Kodex trhovníka

V případě, že zákazník objeví na zboží jakýkoli nedostatek, měl by jeho nákup dobře zvážit. U zboží, které prodejce vydává za ručně vyrobené či domácí, je podle Tichoty vhodné zkontrolovat cedulku, kde musí být uveden jak výrobce, tak datum spotřeby.

„Bratislava se snaží o spokojenost návštěvníků tím, že se prodejci ve smlouvě o pronájmu stánků zavazují k dodržování Kodexu trhovníka. Podle něj mají dbát na kvalitu a čerstvost nabízených produktů, pochutin a služeb a také zajistit jejich řádné označení viditelnými cenovkami. Mimo jiné se zavazují, že budou třídit vznikající odpad,“ upozorňuje Ondřej Tichota.

Triky kapsářů

Rakouská policie zase varuje před vzrůstajícím počtem kapesních krádeží, ke kterým na adventních trzích dochází. Radí dobře zapnout batohy a kabelky a dávat si pozor na typické triky kapsářů, kterými se snaží odvést pozornost svých obětí.

První takovou technikou je zakopnutí. Jeden z dvojice zlodějů před obětí zakopne, čímž si získá její pozornost a poskytne svému komplici příležitost k odcizení batohu či kabelky. Kapsáři rádi využívají i tlačenice u stánků, kde se zezadu přitisknou k oběti a z kapsy či kabelky vytáhnou peněženku.

Oblíbeným trikem je i prostý dotaz na cestu. Zloděj s mapou či mobilním telefonem oběť zabaví, zatímco jeho parťák ji obratně zbaví peněženky či zavazadla. Podobně funguje i polití či ušpinění oblečení oběti jídlem nebo pitím. Při pokusu o čištění má kapsář dostatek času na práci. Méně obratní zloději pak využívají k okradení turistů směnu peněz. Vyhlédnutou oběť osloví a ve chvíli, kdy z kapsy či kabelky vytáhne peněženku, se zmocní kořisti a prchají pryč.

Tip pro řidičeMožnosti parkování, parkovacích zón i městské dopravy z parkovišť typu P+R lidé najdou na webových stránkách jednotlivých měst. Varování pro řidiče pak přichází zejména z Rakouska, kde se na policie v období adventních trhů zaměřuje na řízení pod vlivem alkoholu. Pokuty mohou být velmi vysoké i v jiných zemích.