"Výroba v Česku je hodně tažená exportem. Je těžké předpovídat, jak se bude chovat koruna po očekávaném ukončení devizových intervencí ČNB. Nicméně zatím máme zprávy, že nábytkáři mají dostatek zakázek. I kdyby koruna výrazně posílila, v krátkodobém horizontu letošního roku nečekáme extrémní dopady," uvedl tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš.

Výroba roste šest let v řadě

Tržby za prodej podle Lukeše ještě nedosáhly předkrizových hodnot, v porovnání s rokem 2007 byly o čtyři procenta nižší.

Dovoz nábytku loni vzrostl o 13,4 procenta na 17,9 miliardy korun.

"Cena za kilogram dovezeného nábytku loni mírně klesla. "To ukazuje, že se sem dováží stále více levnějšího a méně kvalitního nábytku. Naopak cena za kilogram vyváženého nábytku roste už pět let. Je vidět, že čeští nábytkáři jdou s kvalitou nahoru. Na zahraničních trzích si dokážou vyjednat vyšší cenu a prodávat tam zboží s vysokou přidanou hodnotou," uvedl Lukeš.

Stále platí, že největšími importéry nábytku jsou zejména velké specializované nábytkářské markety.

Do Česka se vozí nábytek nejvíce  z Polska, Německa, Číny a Slovenska

 Podíl Polska a Číny činil dohromady téměř 44 procent. Dynamika růstu dovozu z Číny se ovšem podle Lukeše v porovnání s roky 2014 a 2015 loni zbrzdila.

Vývoz se zvýšil o 9,7 procenta na 27 miliard korun. Téměř třetina připadala na Německo, následovaly Slovensko, Francie a USA. Čeští nábytkáři nejvíce vyváželi části nábytku, jako nohy nebo desky stolu.

Čtěte také:

Nábytkář TON na veletrhu v Miláně představí celočalouněnou kolekci
Jakou půjčku na nábytek?
Výroba nábytku v ČR v pololetí vzrostla o 1,8 procenta na 22 mld. Kč