Na cukrovinkách není země původu povinným údajem. "Výjimku však představují případy, kdy ostatní informace na obalu mohou být pro spotřebitele zavádějící právě ohledně země původu," uvedl Kopřiva. Z obalu není zřejmé, že se piškoty vyrábějí v Polsku. Je na něm pouze název a česká adresa prodávajícího. "Ve spojení se značkou Opavia, která se tradičně váže k výrobnímu závodu v Opavě, se může jednat o informace, které mohou zákazníka vést k závěru, že se jedná o výrobek původem z ČR," uvedl Kopřiva.

Kolem firmy Mondelez se letos rozpoutala aféra, kterou začal pořad A dost! na Stream.cz. Piškoty po přesunu výroby změnily tvar či barvu. Výrobce mírně změnil složení a nutriční hodnoty. Firma se bránila, že receptura zůstala stejná, jen se změnila metodika výpočtu hodnot. Podle Hory to vyplývá i z šetření SZPI. Na novém obale už také není informace o tom, že piškoty neobsahují konzervanty a barviva a že mají nízký obsah nasycených mastných kyselin.

Inspekce nařídila výrobci, aby zajistila označení země původu na obalech všech cukrovinek, které se nevyrábějí v Česku. "Jde o následující výrobky - piškoty, BeBe Rodinné, Brumík, Disko, Zlaté Mini Polomáčené, Zlaté kolečka a Zlaté sušenky," uvedl Kopřiva. Všechny vyjmenované cukrovinky musí být přeznačené nejpozději od 31. března 2016.

Poté, co média informovala o přesunu výroby piškotů do Polska, zaplavily internet a sociální sítě výzvy k bojkotu piškotů Opavia. Mondelez je americká firma, která dříve byla divizí sušenek, cukrovinek a pochutin firmy Kraft Foods. Na českém trhu je lídrem. Celosvětové loňské tržby činily 840 miliard korun. V Opavě se sušenky vyrábí nadále a po dokončení dvoumiliardové investice půjde o největší evropskou továrnu Mondelezu.