Jablotron je ryze českou společností. Vznikl v roce 1990 a zaměřuje se na vývoj a prodej elektronických zabezpečovacích a signalizačních zařízení, poskytuje i bezpečnostní služby. Z malé soukromé firmy se postupně rozrostl v holding, který dnes tvoří 20 firem a od letošního roku má i vlastní nadaci. Mateřskou společnost Jablotron Group vlastní dvě firmy - 60 procent patří podle obchodního rejstříku společnosti Jablo Gro Dalibora Dědka a menšinový podíl firmě Tron Up Miroslava Jarolíma.

Zhruba 80 procent produkce společnosti Jablotron míří do zahraničí. Nejúspěšnějším trhem jsou pro firmu podle Beneše Německo, Rakousko a Švýcarsko. "Tam jsme zaznamenali rekordní rok," řekl. Důležitým krokem pro budoucnost firmy je stabilizace situace v Rusku. "Úspěšně pak také hodnotíme první rok Jablotron centra v Ibérii. Důležitým regionem s velkým potenciálem je Itálie, ve které pilotně měníme systém distribuce s cílem více se přiblížit montérům v regionech," dodal Beneš.

Jablotronu se podařilo úspěšně vstoupit na trh ve Francii

"Jsme úspěšní i v rozvoji trhu na Ukrajině, který je současně velmi citlivý na světovou ekonomickou a politickou situaci," poznamenal. Nosným produktem letošního roku byla podle Beneše nová designová řada pohybových detektorů. "V prodejích byl rovněž velmi úspěšný vícefunkční dálkový ovladač ve formě klíčenky, který umožňuje dálkově ovládat několik zabezpečovacích systémů, vyvolat tísňový poplach a ovládat spotřebiče," dodal.

Pro příští rok plánuje Jablotron částečnou změnu struktury produktových řad a generační obměnu starších systémů. Zároveň se chystá uvést velké množství novinek k vlajkovému zabezpečovacímu systému JABLOTRON 100, což by mělo připravit půdu pro další dlouhodobý růst. "Celkově bychom v roce 2017 chtěli opět dosáhnout na desetiprocentní meziroční růst tržeb. Průběh však může hodně ovlivnit nejasná situace okolo fixace kurzu české koruny vůči euru," dodal Beneš.