"Hlavní příčinou poklesu tržeb je dopad ekonomické krize," komentoval ve výroční zprávě loňské výsledky hospodaření Olpranu jeho jednatel a stoprocentní vlastník Jaroslav Luňák. Uvedl, že firma loni navíc změnila odbytové cesty, což by se mělo příznivě promítnout až do výsledku letošního hospodaření. "Pro rok 2016 lze očekávat objem tržeb 255 milionů korun," dodal Luňák.

Většinu produkce jízdních kol Olpran prodává prostřednictvím obchodních řetězců

Ty se v nabídce zaměřují na levnější modely bicyklů, a v poslední době také pomocí internetových obchodů. "V roce 2015 byly učiněny kroky a kontraktace k návratu do kategorie střední a vyšší střední třídy jízdních kol," uvedl bez dalších podrobností Luňák.

Olpran má podle Luňáka na tuzemském a slovenském trhu s jízdními koly téměř třetinový podíl. "V kategorii levných kol pro děti pak společnosti patří více než 85 procent trhu jak v ČR, tak i na Slovensku," dodal Luňák. Olpran chce v následujících letech upevnit svůj tržní podíl v Česku a zvýšit export kol do Polska, Ruska, Litvy a na Slovensko.

Loni vývoz Olpranu vzrostl z 22 milionů korun v roce 2014 bezmála na 55 milionů korun. Naopak prodej jízdních kol a sportovních potřeb v tuzemsku se snížil z 200 milionů korun v roce 2014 na 140 milionů korun.

Audit: pozor na potenciální červená čísla

Auditor ve výroční zprávě upozornil, že vlastní kapitál společnosti Olpran na konci loňského roku kvůli předchozím ztrátám dosáhl záporné hodnoty 71 milionů korun. Vedení firmy Olpran chce účetní bilanci zlepšit pomocí budoucích zisků, které si slibuje od nového podnikatelského plánu.

Společnost Olpran byla založena v roce 1991 a jejím jediným majitelem je podnikatel Luňák. Kola Olpran vyrábí a montuje od roku 1993. V roce 2008 firma dokončila stavbu nového závodu na výrobu jízdních kol v Hořicích. "Maximální kapacita montážní linky je 600 000 kol ročně," uvedla firma.

V Česku se loni vyrobilo 350 000 kol, což bylo ve srovnání s rokem 2014 o 5 % více.

ČR je 11. největším producentem bicyklů v EU

Výroba kol v ČR se na celkové evropské produkci podílí ze tří procent. K největším českým výrobcům jízdních kol se řadí mimo jiné Bike fun (značka Superior), 4Ever, Maxbike či Olpran. Většina kol vyrobených v ČR jde na export. Hodnota bicyklů vyvezených loni do zahraničí dosáhla podle údajů Českého statistického úřadu 2,4 miliardy korun.