Sbalte si věci a zítra už nemusíte chodit. Věta, která  děsí většinu zaměstnanců. V pondělí 15. září 2008 ji uslyšeli i zaměstnanci americké banky Lehman Brothers, jež právě zkrachovala. A odstartovala krizi, která postihla celý svět.

Její počátky je nutné hledat už dávno předtím, konkrétně v situaci na americkém hypotečním trhu, kdy banky půjčovaly téměř každému, kdo si zažádal. Mnoho úvěrů tak nebylo kryto dostatečnými příjmy.

InfografikaZdroj: Deník

NESPLÁCENÉ HYPOTÉKY

„První problémy s nesplacenými hypotékami vypluly na povrch už v roce 2006,“ upozorňuje analytik František Táborský z Raiffeisenbank. Americká federální banka FED v té době zvýšila úrokové sazby, což mimo jiné vedlo k větší eskalaci nesplácených hypoték a uvrhlo do problémů především menší banky. Brzy je ovšem následovaly i větší finanční ústavy, mimo jiné největší hypoteční banka Countrywide Financial.

Po pádu Lehman Brothers se krize pomalu přesunula do Evropy i mimo bankovní systém, když se v potížích ocitly například americké automobilky. Vlády tak vypisovaly jeden záchranný program za druhým. Pokoušely se i prošetřovat viníky krize, ale bez výsledku.

REKORDNÍ SCHODEK

K finanční krizi se postupně přidaly i dluhové problémy některých evropských států, třeba Řecka či Irska, které se přiblížily ke krachu. Pomohl jim až zásah zvenčí, ale za tvrdých podmínek. Již zmíněné Řecko muselo přistoupit k výrazným úsporným opatřením a pod dohledem věřitelů má být padesát let.

Krize měla své oběti i v České republice, kterou propad ekonomiky postihl hned dvakrát po sobě. Poprvé v roce 2009. Podruhé v roce 2012. Například obrat zahraničního obchodu v roce 2010 klesl o desetinu, nezaměstnanost vzrostla dvojnásobně. Česká vláda pak přichystala úsporné balíčky, které zahrnovaly zmrazení důchodů. I přesto dosáhl schodek státního rozpočtu v roce 2009 rekordních 192,5 miliardy. Krize však měla i své vítěze. Například miliardář Daniel Křetínský se spolupodílel na založení svého Energetického a průmyslového holdingu právě v roce 2009.

VELKÝ NÁVRAT KRIZE

Po deseti letech se dá říci, že se světové ekonomice daří jako málokdy předtím. Například hodnota Dow Jonesova indexu, který sleduje hodnotu předních amerických firem na akciovém trhu, je téměř na dvojnásobku předkrizového maxima.

Podobně na tom je i česká ekonomika, která roste už téměř pátým rokem po sobě. Ruku v ruce s tím jde zvyšování mezd a rekordně nízká nezaměstnanost.

Odborníci ovšem varují, že se krize může brzy vrátit. Například americká banka JPMorgan Chase & Co. předpovídá, že by finanční krize mohla vypuknout do roku 2020. Své předpovědi opírá i o vývoj na burzách.

Návratu špatných dob se obávají také čeští ekonomové. „Nejen banky, ale i státy mají finance ve velmi špatném stavu. Lidé jsou předlužení, nemovitosti jsou přepálené – tak jako tehdy,“ míní Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.

O něco opatrnější je Svaz průmyslu a dopravy, podle kterého sice ekonomika zpomaluje, ale krizi v dohledné době neočekává.
„Dojde k poklesu poptávky, tedy zakázek, poklesu zaměstnanosti, zisků a investic,“ popisuje přesto dopady krize, pokud by se vrátila, hlavní ekonom Svazu Bohuslav Čížek.