Tvořit ji má čtyřicet čtyři lidí, mezi nimiž jsou politici, odborníci na ekonomiku, ale například i lidé z neziskových organizací zaměřených na problematiku rovnosti pohlaví, seniory či handicapované. V jejich čele bude stát ekonomka Danuše Nerudová z Mendelovy univerzity v Brně.

Ženy a vdovci

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se má komise zaměřit na nespravedlnosti v důchodovém systému. Například na to, že ženy jsou na tom v penzi finančně hůře než jejich mužské protějšky. „V důsledku nižšího odměňování mají o pětinu nižší penze,“ říká Maláčová. Je prý otázkou, zda by se v důchodovém systému nemělo zohlednit, že ženy více pečují o děti či staré rodiče.

Dalším problémem, který má „komise pro spravedlivé důchody“, jak se oficiálně nazývá, vyřešit, je dřívější odchod těžce pracujících lidí do důchodu. „Nejsložitější část debaty bude otázka příjmů důchodového systému. Já bych si také přála, aby se komise zabývala otázkou vdovských a vdoveckých důchodů, protože je zde mnoho nespravedlností,“ dodala Maláčová. Pozůstalostní penze jsou podle ní nízké.

„Rozdíl v mediánu důchodů mezi muži a ženami je asi 2500 korun,“ podpořila ministryni předsedkyně komise Nerudová. Proto prý ministerstvo už připravilo pět variant, jak se mohou penze mezi oběma pohlavími vyrovnat. Jaké jsou, ale úřad neupřesnil.

Změna práce

„Dosavadní komise vždycky vypracovaly spoustu návrhů, ale jejich problémem bylo převedení do politické praxe,“ odmítá Maláčová námitky, že kvůli velkému počtu členů nebude komise akceschopná. Bude totiž podle ní pouze projednávat návrhy, které jí předloží ministerstvo, a hledat na nich shodu.

Konečné slovo o tom, které návrhy se dostanou do legislativního procesu, ovšem bude mít ministerstvo. „Způsob řešení bude otázkou mého rozhodnutí v rámci diskuse na koaliční radě,“ upřesnila Maláčová.

Výběr témat

Odborníci jsou zatím z cílů komise poněkud rozpačití. „Snad jí kromě důležité debaty o parametrických změnách zbude čas i na ještě důležitější diskusi o komplexní reformě penzijního systému,“ konstatovala na svém twitterovém účtu Národní rozpočtová rada.

„Komise si za prioritu klade rozdělování peněz, zatímco na druhou kolej odsunuje debatu nad tím, jak zajistit, aby do systému více peněz přitékalo,“ míní i ekonom Lukáš Kovanda. Podle ministerstva se prý komise zaměří i na to.