Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Invalidní penze přiznané státem? Moc nadějí na slušný život nedávají

Invalidní důchod nenahradí, ani nemůže stoprocentně nahradit, příjmy z výdělečné činnosti, popřípadě je ještě převýšit. Při přiznání invalidního důchodu je proto nutno počítat s významným propadem financí oproti předchozím příjmům. Řešením může být komerční připojištění invalidity.

12.7.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Není tajemství, že výše invalidních penzí není závratná. Pokud se například muž s odpracovanými 45 roky s čistým příjmem ve výši 26 185 korun stane invalidním, tak při invaliditě I. stupně mu stát přizná cca 6 944 korun měsíčně, při invaliditě II. stupně cca 9066 korun a při invaliditě III. stupně 15 432 korun. U lidí s invalidní penzí I. a II. stupně se navíc předpokládá, že invalidní důchod nebude jejich jediným příjmem a zbytek pracovní schopností využijí na trhu práce. Čemuž odpovídá i konstrukce výpočtu invalidních důchodů.

Zabezpečte se proti nepřízni osudu. Poradíme vám

„Řešením problémů nízkých invalidních penzí je komerční připojištění invalidity. Problém je, že lidé jsou často vůbec komerčně nepřipojištěni anebo mají ve svých stávajících smlouvách špatně zvolena rizika a výše krytí,“ říká finanční poradce společnosti Partners Jaroslav Gall. V souvislosti s výší státních invalidních penzí zmiňuje i příběhy lidí, kteří nemají nárok na invalidní penzi z důvodu žádného nebo nízkého počtu odpracovaných let. V ohrožení jsou například všichni mladí lidé.

„V praxi se setkáváme s případy, kdy se například vysokoškolák, který dostudoval ve 26ti letech, stane invalidní, ale protože ještě nepracoval a nebyl svými úvody účasten na sociálním zabezpečení, žádný invalidní důchod nedostane,“ dodává Jaroslav Gall s dovětkem, že stát studentům středních a vysokých škol hradí pojištění do jejich 24 roků.

Z hlediska rizika propadu příjmů z důvodu invalidity není v ČR podle odborníků ohroženější skupiny než osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Skupina živnostníků je specifická

tím, že si zjednodušeně řečeno může do určité míry zvolit vyměřovací základ, ze které odvádí pojistné na důchodové pojištění. Pokud OSVČ platí pojistné z minimálního, respektive nízkého vyměřovacího základu, musí pak vzít v úvahu dopad na svůj budoucí důchod. Zjednodušeně nemůže čekat slušnou invalidní nebo i starobní penzi. Přitom i platí, že člověk nad 28 let získává nárok na invalidní penzi pouze tehdy, když odváděl z hrubé mzdy minimálně pět let peníze na sociální pojištění. Člověk do 22 let jeden rok.

Autor: Redakce

12.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


Cascara.
3

Kávě podobná cascara válcuje americké trhy. V EU i v Česku je zakázaná

Při tragické nehodě za Třeboní zemřeli 3 lidé.
6

Počet mrtvých na silnicích stoupl, mezi oběťmi přibývá seniorů

Sňatky homosexuálů i uznání soukromého majetku. Kuba si odhlasovala novou ústavu

Kubánský parlament si o víkendu jednohlasně odhlasoval novou ústavu, jež by mimo jiné měla legalizovat sňatky homosexuálů či uznávat soukromé vlastnictví. Nyní ji čeká představení veřejnosti, ke konci roku pak i celonárodní referendum. Média zároveň podotýkají, že moc komunistů v zemi v ničem neoslabí.

Jedna jízdenka, dva kraje. Pražská integrovaná doprava rozšíří pásma

Pražští radní udělali další důležitý krok k rozšíření možnosti cestovat na jednu jízdenku téměř po celých středních Čechách. Schválili nové tarify, které počítají s jedenácti pásmy a čtyřmi pražskými zónami napříč Středočeským krajem. Nově zavedou také roční jízdenky pro cestování po kraji.

Pilot Stanislav Čejka. Jeho kanceláří je Gripen a nekonečná dálava nebe

/ROZHOVOR/ - Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem, žije v Hradci Králové, ale většinu svého času je světoobčan. Kdybyste se Stanislava Čejky zeptali, kde má kancelář, odvětí, že v kokpitu letadla. Jeho profesní i soukromý život je úzce spjatý s vůní leteckého benzínu. Jeho hlavní prací je létání v armádě na stroji Jas 39 Gripen. Volný čas pak tráví za kniplem akrobatického speciálu. Je totiž lídrem světoznámé akrobatické skupiny Flying Bulls Aerobatics Team.

Zeleň mizí, betonu přibývá. Přehřívání českých měst začíná být velký problém

/INFOGRAFIKA/ Česko zažívá nejsušší léto za desítky let. Ve městech přitom kvůli rozšiřující se zástavbě mizí zelené plochy a půda schopná vstřebat dešťové srážky. Vydlážděná, vybetonovaná či vyasfaltovaná prostranství akumulují obrovské množství tepla, které následně vyzařují a tím vznikají takzvané tepelné ostrovy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT