Vyhozené Vánoční stromky především nepatří do nádob na směsný odpad, protože snižují jejich kapacitu. V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad (například na sídlišti), lze stromky volně odložit vedle nich. 

S umělým stromkem do sběrného dvora 

Bydlíte-li například v činžovním nebo rodinném domě a nemáte popelnici volně přístupnou z ulice, stačí odložit vánoční stromek u nejbližšího stanoviště kontejnerů na tříděný odpad. Potřebujete-li se ale zbavit umělého stromečku, musíte s ním zamířit do sběrného dvora.

Stromky budou sváženy v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor. Pražské služby očekávají, že sesbírají okolo 300 tisíc vánočních stromečků.
 

Do lesa nepatří

„Konečná zastávka pro vánoční stromky je u odběratele, který se zabývá zpracováním dřeva. Stromky jsou nadrceny a následně využity např. v zahrádkářském průmyslu. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků putuje společně se směsný odpadem k energetickému využití do ZEVO Malešice," říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

 

A ještě důležitá připomínka. Není vhodné odnášet vánoční stromky do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř. Dekorace a zapomenuté ozdoby by mohly zvířatům ublížit. Kdyby se například dostal háček od ozdoby do trávicího ústrojí zvířete, mohlo by uhynout.