Rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák se obává, že škola bude mít k dispozici o osmdesát milionů méně. „Přesná čísla zatím nemáme, ale pokud k této částce přičteme letošní propad sto deset milionů korun, pak se jedná o skutečně velkou částku, kterou nelze nijak kompenzovat,“ vyjádřil se Vondrák.

Někteří zaměstnanci univerzity by kvůli nedostatku peněz mohli v příštím roce přijít o práci. „Bohužel se asi neobejdeme bez propouštění. Prioritně chceme, aby to bylo co nejméně bolestivé, to znamená, aby odešli především ti lidé, kterým končí pracovní smlouva a nemají požadovaný pedagogický a vědecký výkon,“ řekl Vondrák.

Změny v oborech

V rámci krizových opatření na VŠB-TUO také dojde ke změnám v některých studijních oborech. „Nechtěl bych hovořit o rušení oborů, ale o racionalizaci jejich struktury. Chceme lépe využít všech zdrojů na všech fakultách. Odstraníme dvojitost ve výuce, která zaměstnává příliš mnoho lidí, a tím činí výuku neefektivní,“ vysvětlil rektor. Dále doplnil, že škola už na příští rok připravila řadu úsporných opatření. „Na jedné straně zavádíme úsporná opatření, ale je třeba také vydělávat. Tam máme velkou šanci v evropských projektech zaměřených na výzkum. Pomohou financovat nově vznikající týmy a příjmovou část našeho rozpočtu,“ vysvětlil Ivo Vondrák.

Šetřit se bude také na Ostravské univerzitě. Její rektor Jiří Močkoř ve středu řekl, že situace nakonec nejspíš nebude tak vážná, jak zprvu vypadala. „Jako škola přijdeme zhruba o patnáct milionů, prozatím tedy neplánujeme nějaké rozsáhlé propouštění zaměstnanců. Šetřit ale budeme třeba tím, že spojíme některé studijní programy a postupně budeme utlumovat ty, o které není takový zájem a jsou dlouhodobě málo navštěvované,“ informoval Močkoř.

Financování vysokých škol by mělo zásadněji změnit až od roku 2012. Více peněz tak například poputuje do těch škol, jejichž absolventi se na trhu práce nejvíce uplatní. Některé školy naopak budou nuceny rušit studijní obory nebo úplně zaniknou. K tomuto kroku se ministerstvo odhodlalo také proto, že na vysoké školy nyní nastupují zhruba dvě třetiny populačního ročníku.

Čtěte také:Olomoucká univerzita bude asi propouštět