Nejvíce vyšší zdanění pocítí herny a kasina, kterým vzroste daň ze současných 20 na 28 procent. O 45 procent se zvýší také denní poplatek za herní zařízení, z aktuálních 55 korun na 80 korun. "Úhrnem vzroste daňová zátěž na 39 procent z obratu, tedy bez uplatnění daňově účinných výdajů. Spolu s nemožností odpočtu DPH a zdanění korporátní to pro mnoho subjektů představuje neúnosné zdanění. Pokud návrh vstoupí v účinnost, mnoho českých firem ukončí toto podnikání, dojde k propuštění desítek tisíc lidí, a trh převezmou nelegální provozovatelé, kteří se již těší na uprázdněná místa," varuje prezident Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her (SPELOS) Petr Vrzáň.

"Legální provozovatele můžeme ujistit, že proti jejich nekalé konkurenci budeme i nadále postupovat s maximální razancí a důsledností," sdělil večer mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. ČR podle něj stále patří mezi země s absolutně největším počtem výherních automatů na počet obyvatel, kde navíc obecní samosprávy mnoho let neměly téměř žádnou možnost, jak zmenšit počet hracích zařízení na svém území. "Tento stav samozřejmě hazardnímu průmyslu naprosto vyhovoval. Z tohoto pohledu podobná vyjádření představitelů hazardního průmyslu nemohou být nikterak překvapující," dodal mluvčí.

Zvýšení daňové zátěže pro kasina či herny o desítky procent kritizuje i sekretář a mluvčí Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek. "Vzhledem k fixní části zdanění tato sazba dopadne na každého jinak. Provozovatelů s lukrativnějšími kasiny či hernami se dotkne méně. Tam, kde byla zisková marže už nyní nízká, podnikatelé automaty zruší." tvrdí Čírtek, který si nemyslí, že podstatně vzroste výnos zdanění. "Určitě dojde ke zmenšení legálního trhu, protože to je impuls pro rozvoj černého hazardu, který daně neplatí," myslí si Čírtek.

Novela se nelíbí ani provozovatelům kurzových sázek, které mají spadat do nižší sazby daně. Poukazují hlavně na zahraniční sázkové kanceláře, které na českém trhu působí v rozporu s českou legislativou. "Nelegální firmy, které působí v Česku, neplatí dnes vůbec žádné daně. A v roce 2016 se pro ně nic nezmění. Českým legálním firmám, které jsou už nyní zdaněny dvacetiprocentní sazbou, se daně naopak zvyšují na 23 procent. Zpráva vlády je tedy jasná: tomu, kdo poctivě platí daně, je ještě zvýšíme. Ten, kdo neplatí vůbec, bude tolerován," reagoval výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS) Marek Herman a dodal, že průměrná sazba zdanění pro toto odvětví napříč Evropou je 18 procent.

Petice

Dopadů této legislativy se obávají i zaměstnanci hazardních firem, za které vystupuje iniciativa Loterie bez hazardu. Ta před časem předala poslancům petici s deseti tisíci podpisy varující před přehnanou regulací loterního průmyslu v ČR. Dnes se jí má zabývat petiční výbor sněmovny.

"Nejsme schopni akceptovat fakt, že stále nevíme, co s námi bude. Návrhy novel se střídají jako na běžícím pásu, každý politik si chce připsat politické body za to, jak s hazardem zatočil. Nikdo už si ale neuvědomuje, že nás - těch, kteří jsme na loterním průmyslu existenčně závislí, je celkem 60 tisíc. Také my máme děti, živíme rodiny, platíme složenky a půjčky. Nechceme přijít o práci a skončit na dlažbě," prohlásila dnes předsedkyně iniciativy a iniciátorka petice Jarmila Novotná, .

Naopak protihazardním organizacím se novela zákona o zdanění hazardu nelíbí. Kritizují vládu za to, že neřeší skutečnou regulaci hazardu, ale snaží se z patologických hráčů vytáhnout co nejvíce peněz. Novela je údajně zbytečná, když není hotová celková legislativa.

Vyšší daně a poplatky za automaty

Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o zdanění hazardu, která by měla od příštího roku zavést dvě daňové sazby 23 procent a 28 procent podle typu hazardu. Ministři se shodli také na zvýšení poplatku za jeden hrací automat ze současných 55 korun na 80 korun za den. Novelu ještě musí schválit poslanci i senátoři a podepsat prezident.

Předloha v podstatě kopíruje jednu z navrhovaných úprav poslanecké předlohy Jana Volného (ANO), jejíž projednání zablokoval ve Sněmovně obstrukcemi místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Koalice se dohodla, že v souladu s Kalouskovým požadavkem předloží v dolní komoře vládní normu.

Ve Sněmovně už leží soubor zcela nových vládních návrhů o regulaci a zdanění hazardu, které mají být účinné od roku 2017. Předpokládají tři daňové sazby 25, 30 a 35 procent.