„Krátkodobě se v roce 2016 výstavba kancelářských prostor sníží na úroveň roku 2010, ale v roce 2017 opět ožije. Za oživením bude stát několik projektů. Například se plánují dostavět kancelářské celky Futurama, Butterfly a Five," uvedla šéfka kancelářského oddělení společnosti CBRE Katarina Wojtusiak, podle níž podmínky celkově v současnosti nahrávají nájemcům, kteří přemýšlejí o změně kanceláří.

„Za poslední roky nepamatujeme tak širokou nabídku budov na trhu a možnosti, které nabízejí nové kancelářské trendy," dodala Wojtusiak. Může za to velká nabídka nových projektů, jen v první polovině letošního roku firmy dokončily například budovy Metronom (30 tisíc metrů čtverečních) a Delta (40.600 metrů čtverečních), před dokončením jsou projekty Aviatica (27 tisíc metrů čtverečních) a Enterpise (29 tisíc metrů čtverečních).

Neobsazenost prostor

Neobsazenost kancelářských prostor mírně poklesla v druhém pololetí 2015 na 16,8 procenta, ale podle CBRE bude nadále oscilovat kolem 17 procenty. „Krátkodobý pokles neobsazenosti je způsoben tím, že některé velké firmy si předpronajaly prostory a stále sedí v těch stávajících. Proto se ve statistikách objevují dvakrát, což neobsazenost snižuje. Po přestěhování se ukáže skutečná míra neobsazenosti a ta naroste," vysvětluje Wojtusiak. Právě předpronajatost kanceláří stoupla meziročně na dvojnásobek na úroveň 40 procent.

Celková výměra moderních kancelářských ploch v Praze činila na konci druhého čtvrtletí 3,13 milionu metrů čtverečních. Poměr budov třídy A vůči budovám třídy B dosahoval 69 procent. Nejkvalitnější kanceláře AAA zabírají 13 procent z celkové výměry.