S ideovým návrhem budoucího rozvoje areálu se seznámili budějovičtí radní. „S výraznými úpravami se počítá například u hlavní brány. Vzniknout by tu mohlo náměstíčko se vstupem pouze pro pěší a podzemním parkovištěm, vjezd přímo do areálu by se přesunul blíže ke kapličce na Husově třídě, kde jsou nyní pouze vrata," naznačuje navrhované změny náměstek primátora František Konečný. 

Výstaviště chce ožít natrvalo

Volně průchozí prostor s lavičkami, místo konání zajímavých akcí, ale třeba i cíl výletů pro milovníky muzeí by měl v příštích letech vzniknout na českobudějovickém výstavišti. Počítat s tím mají územní studie severní a jižní části areálu.

Jak již dříve naznačil ředitel Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner, součástí modernizace areálu má být jeho přeměna na otevřený kulturně-společenský prostor, kde mohou lidé trávit volný čas.

Podle plánů by se mělo proměnit také prostředí u současné vstupní brány. Vyrůst tu může nová administrativní budova se sídlem vedení společnosti či menší náměstí s podzemním parkovištěm pro zhruba dvě stovky aut. „Areál by se měl stát součástí města, ne separovaným prostorem," komentuje další z předpokládaných proměn náměstek českobudějovického primátora František Konečný. V plánech proto nechybí parkové úpravy, ale třeba i propojení areálu stezkou pro pěší a cyklisty od sídliště Šumava po Pražské předměstí.

„Vycházky sem si dokáže představit důchodkyně Jaroslava Fürstová. „Na sídlištích moc možností není, určitě by to ocenily například maminky s dětmi," myslí si obyvatelka jednoho z nedalekých paneláků. „Dneska nikoho ani nenapadne podívat se za plot výstaviště, pokud tam zrovna není Země živitelka nebo Hobby, zkrátka ten areál obcházíme a objíždíme jako území, kde nemáme co dělat," přibližuje postoj řady Budějovických.

To by se za pár let mohlo úplně změnit. Nadále se počítá například i s plány vybudovat depozitář a stálou expozici Národního zemědělského muzea v severní části areálu.