Časopis dTest si posvítil na čaje s příchutí lesních plodů, které jsou běžně k dostání v českých obchodech. Do laboratoře poslal 22 výrobků. Plísně ani mykotoxiny se v nich sice nenašly, zato na pesticidy byly čaje bohaté.

Pesticidy se používají v zemědělství v boji proti škůdcům a mohou se dostat do potravinářských výrobků. Kvůli jejich toxicitě pro ně existují v mnoha potravinách legislativní limity, v případě čaje pak platí omezení u dětských a bio produktů.

Deset provinilců a bio, co není bio

Nepřípustné množství pesticidů obsahoval čaj Malé čarodějnice od firmy VeltaTea, Dětský bio čaj lesní plody a Krtečkův čaj. Ty jsou přitom určeny i miminkům od šestého, resp. devátého měsíce věku. „Kvůli těmto prohřeškům jsme podali podnět k prošetření situace Státní zemědělské a potravinářské inspekci,“ uvedla šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Problém s mnohačetnými nálezy pesticidů mělo dalších sedm ovocných čajů, a to Jemča Lesní plody, Penny/Tea Party, BioGena, Zlatý šálek Lesní směs, Mokate Minutka, Grešík Lesní plody a Loyd Lesní plody. Z testu si odnesly nedostatečnou známku, protože nahromaděné chemické látky způsobovat nevyzpytatelný koktejlový efekt.

Bezproblémové nejsou ani samotné obaly ovocných čajů. „Mezi testovanými výrobky se objevil čaj BioGena Lesní plody, který evokuje bio kvalitu, ale nemá biocertifikaci,“ upozornila Hoffmannová s tím, že i v tomto případě časopis dal podnět inspekci.