V České republice je plno agentur a serverů, které nabízejí práci. Čím je Career Expo výjimečný?
Career Expo je jedinečný koncept, který vnímá působení každého jednotlivce na trhu práce jako komplexní proces – od rozhodnutí změnit zaměstnání nebo najít novou příležitost přes pohovor či testování schopností a talentu až po osobní rozvoj a růst. Především je možné setkat se se zaměstnavateli naživo a otevřeně s nimi diskutovat o tématech, která rezonují na trhu práce. Návštěvníci mají možnost nahlédnout do firemní kuchyně dané společnosti a také firma má možnost získat informace o tom, jak je vnímána zvenčí, protože dostává zpětnou vazbu, kterou by v online prostoru pravděpodobně nezískala.

Jak vnímáte současný trh práce?
I když nezaměstnanost v Česku stoupla ke konci ledna na čtyři procenta, přesto zůstává nejnižší v Evropské unii. I když firmy hledají podle našich statistik v meziročním srovnání méně lidí, stále je pro ně velmi obtížné obsadit některé pozice, zejména ty technické, náročné na znalosti, jako jsou elektroinženýři nebo elektrotechnici. Zároveň platí, že se na našich pracovních portálech, například Jobs.cz nebo v aplikaci Práce za rohem, výrazně zvýšil počet reakcí na nabídky práce. Celkový počet odpovědí vzrostl od ledna do září 2023 na téměř čtyři a půl milionu. Proti stejnému období roku 2022 jde o nárůst o víc než 15 procent. Firmy si tedy nyní mohou mezi uchazeči více vybírat. I když stále je to tak, že i na nejžádanější pozice ze strany kandidátů, což je administrativa, marketing nebo personalistika, odpovídá průměrně asi 20 lidí za měsíc, což pořád není mnoho.

Kolik institucí a firem bude na akci zastoupeno?
Zastoupeno bude více než 90 vystavovatelů z různých oblastí podnikání. Jelikož je Career Expo festivalem pro všechny, je tomu tak i se složením vystavovatelů.

close Šéf veletrhu Career Expo Days Praha Peter Krutý. info Zdroj: Deník/Petr Vaňous zoom_in Šéf veletrhu Career Expo Days Praha Peter Krutý.

Hodně se nyní hovoří nejen o problémech starší generace, ale i handicapovaných lidí sehnat si práci, pomůže jim veletrh v tomto ohledu?
Myslím, že na Career Expo bude tak bohatá nabídka zaměstnavatelů, že si každý najde něco pro sebe. Ať už to bude nová práce, inspirace, nové kontakty nebo informace o vystavovatelích.

A co dnes tolik opomíjené profese řemeslníků a manuálních profesí?
Tyto profese nelze z hlediska zaměstnavatelů považovat vůbec za opomíjené, spíše naopak, jsou z jejich strany velmi žádané. Extrémně schází zejména zástupci technických oborů, například elektrikáři, elektromechanici nebo seřizovači CNC strojů. Potřeba obsazení těchto míst je meziročně o něco menší, došlo ale k výraznému poklesu reakcí uchazečů. Řemeslníci totiž často dávají přednost podnikání na sebe, což jim zaručuje slušné příjmy a určitou flexibilitu. Pro zaměstnavatele je těžké tomu konkurovat.

Nedílnou součástí podobných akcí jsou workshopy, ty budou i u vás na akci. Na co se lidi mohou těšit, mohou se případně v něčem zdokonalit?
Každý workshop je určený asi pro 50 účastníků. Představí se na nich naši partneři a společnosti, které detailně předvedou svůj systém práce, unikátní expertízu, a nechají zapojit účastníky do diskuze. Lidé se můžou na workshopech zdokonalit také ve svých „náborových dovednostech“, třeba v sestavování životopisu, nebo si vyzkoušet pohovor v angličtině či němčině. Místnosti, kde se workshopy odehrávají, mají omezenou kapacitu, není ale nutné se na ně předem registrovat.

A proč jste si pro festival vybrali právě pražské O2 universum?
Domnívám se, že O2 universum je jedna z nejlepších lokalit v Praze, kde lze podobnou akci uspořádat. Cílem je být co nejblíže lidem a O2 universum je nový reprezentativní prostor, který splňuje naše požadavky i z hlediska kapacity.