Podle něj vzrostl vývoz v červenci ve srovnání s týmž měsícem loni o 20,7 procenta a dovoz o 18,7 procenta. Poprvé však letos byli vývozci méně úspěšní než dovozci, když schodek dosáhl 0,7 miliardy korun. Odborníci však v prvním letošním záporném výsledku nevidí žádnou tragédii.

„Jedná se sice o letošní první deficit nicméně to není špatné číslo, vzhledem k tomu, že výsledek je o téměř o tři miliardy korun lepší než v loňském červenci,“ uvedla Eva Zamrazilová z Komerční banky. „Samotný fakt, že máme poprvé deficit, není důvodem ke smutnění. Česko má každý rok v červenci deficit, neboť velcí exportéři dávají svým zaměstnancům celozávodní dovolenou. V kladných číslech byl červenec naposledy v roce 1993,“ vysvětlil Vladimír Pikora z Next Finance.

Vývoz strojů a dopravních prostředků se přitom zvýšil celkově o 19,7 procenta, tj. o 16,6 miliardy korun. Z toho nejvíc rostl vývoz silničních vozidel, o 4,2 miliardy korun, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 3,4 miliardy korun) a telekomunikačních zařízení (o 2,8 miliardy korun).
„Za prvních sedm měsíců 2007 dosáhl obchodní přebytek 55,7 miliardy korun, tedy prakticky dvojnásobek, přesně o 27,3 miliardy více, než vloni za stejné období,“ upozornila Zamrazilová. Znamená to, že přebytek by na konci roku mohl dosáhnout rekordních 70 - 80 miliard korun, když loni byl 43 miliardy korun.

Česku se přitom daří úspěšně vyvážet zejména do zemí Evropské unie, s nimiž vytváří již tradičně obchodní přebytky. Zlepšovat se daří zejména už tak vysoce pozitivní bilanci v obchodu se Slovenskem a Německem, kam míří zhruba 40 procent domácího vývozu. Exportu přitom pomáhá oživení těchto ekonomik. Naopak schodky Česko zaznamenává v obchodě se zeměmi mimo unii, odkud dováží převážně suroviny. „Krom toho se zde projevuje dopad Číny, se kterou vzrostl deficit o 4,6 miliardy korun, což je dáno hlavně levnou pracovní silou v Asii a netržním kurzem čínské měny,“ podotkl Pikora.