Dramatický propad těžby uhlí v Číně o devět procent. Růst spotřeby elektřiny vyrobené z plynu a větší role obnovitelných zdrojů energie (OZE). To jsou nejdůležitější závěry nové publikace, v níž respektovaná IEA shrnula loňské celosvětové trendy v energetice. V Česku přitom již několik let využití obnovitelných zdrojů stagnuje.

„Ve světě přibývají větrné elektrárny dvacetiprocentním tempem a fotovoltaické dokonce ještě dvakrát rychleji a to už třetí dekádu," uvedl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. V Česku však podle něj loni vzniklo pouze pár stovek malých střešních fotovoltaik a tři výtopny na biomasu. "Větrná elektrárna se tu nepostavila už od roku 2014 a když si odmyslíme pár výjimek, tak se obávám, že i příští a popříští rok budou stagnovat dál," konstatoval.

V Číně, která pálí polovinu světové spotřeby uhlí, loni klesla těžba uhlí o 320 milionů tun. Velký pokles uhlí zaznamenaly i Spojené státy a Velká Británie. K menšímu růstu došlo naopak v Indii a Vietnamu. Globální spotřeba uhlí oproti předchozímu roku klesla o dvě procenta. Naopak výroba energie ze zemního plynu se v zemích OECD vůbec poprvé vyrovnala úrovni té vyrobené z uhlí.

Z obnovitelných zdrojů se loni v zemích OECD vyrobilo o 3,8 procenta více než o rok dříve, celkem z nich tak zde pochází již 23,8 procenta elektřiny. Růst způsobují zejména větrné a fotovoltaické elektrárny. Mezi lety 1990 až 2016 rostlo využití větrných elektráren každý rok v průměru o 21 procent, u fotovoltaických to bylo dokonce o 43 procent.

„Je to úkol pro příští vládu. Obnovitelné zdroje můžou pomoct lidem a podnikatelům i v Česku snížit účty za elektřinu a teplo i naši závislost na špinavém uhlí i dovozu plynu a jaderného paliva," dodal Chalupa.