Nový přírůstek do rodiny pod patronací sv. Václava rád v příštím roce přivítá i prezident Českomoravského svazu minipivovarů (ČMSMP) Michal Voldřich. Toho těší, že i přes současnou krizi, která přišla prakticky hned po pandemii koronaviru, se mapa míst, kde voní slad a chmel, už několik let nemění.

„I přes tu krizi spojenou s koronavirem je nás stále kolem pěti stovek. Když se podívám na rozdíl mezi loňským a letošním rokem, tak tu máme asi o pět pivovarů víc,“ uvedl Voldřich. Pivovary totiž vznikají i v době krize. Buď nahradí původního vlastníka, nebo vyrostou takříkajíc na zelené louce. „Jsou to projekty, které nevznikají ze dne na den, ale jsou plánovány třeba pět let,“ dodal Voldřich.

Oktoberfest v Mnichově, ilustrační foto
Pandemii nepřežilo 25 minipivovarů. V Ceně sládků boduje jihočeský Transformátor

Ani minipivovarům se však v blízké budoucnosti nevyhne zdražení. Oproti gigantům v čele s Plzeňským Prazdrojem, který avizoval zdražení již v srpnu, a Budějovickému Budvaru, jež svá piva zdraží od listopadu o deset procent, však Voldřich predikuje, že minipivovary přijdou s navýšením cen až v příštím roce. „Sice některé už nyní zdražily o jednotky procent, ale větší zdražení očekávám až na začátku příštího roku,“ uvedl Voldřich.

Stejně jako u velkých pivovarů bude stát za zdražením nejen současné drahé energie, ale i špatná úroda letošního chmele. „Ještě dojíždíme zásoby ze staré sezony a mnoho minipivovarů má ještě zafixované energie. Slad se i tak však již zdražil o padesát procent a energie vzrostla až o sedminásobek. Osobně se tak domnívám, že zdražení přijde během půl roku. A to až o dvacet procent. Jinak se minipivovary neuživí,“ dodal Voldřich.