Zlatá éra dodavatele jaderných reaktorů je pryč. Americká společnost Westinghouse, jejíž technologie jsou v polovině jaderných elektráren na světě, byla za minulý měsíc v extrémní ztrátě. Ta by navíc měla dále narůstat. Tento týden proto vedení firmy podalo ve Spojených státech žádost o bankrotovou ochranu před věřiteli.

Analytici Westinghouse předpokládají roční ztráty 9,1 miliardy dolarů (228 miliard korun), které za ni zaplatí japonská mateřská společnost. Ta koupila majoritní podíl akcií Westinghouse s velkou slávou v roce 2006 za 5,4 miliardy dolarů. Rok předtím navíc dala americká vláda Westinghouse balíček daňových úlev, zaručila se za jeho půjčky a dala pojistku k tomu, aby nerostly náklady.

Čtěte také: Sobotka zdůraznil nutnost kompromisů, aby se neopakoval brexit

Všechno vypadalo jako slibný obchod. Navíc Westinghouse před deseti lety přišel s moderní technologií jaderných reaktorů, tzv. AP1000, která je výrazně levnější než u konkurence. Co se tedy stalo, že renomovaná firma je teď před bankrotem?

Vaz jim zlomila Fukušima

Jednou z hlavních příčin blížícího se krachu jsou narůstající náklady na dva projekty v USA. Westinghouse v roce 2008 podepsal dohodu ke stavbě čtyř reaktorů do elektráren pro dva z největších dodavatelů elektrické energie v USA. Po katastrofě ve Fukušimě v roce 2011 ale americká vláda enormně zvýšila bezpečnostní předpisy a firmě tak podstatně vzrostly náklady. Také klesly ceny zemního plynu a atomová energie se stala méně atraktivní.

Ukončí jen své projekty v USA, ve světě pokračuje

Westinghouse má řadu projektů ve světě. Minulou středu prohlásil, že obdržel 800 milionů dolarů od věřitelů na projekty v Evropě, Asii, Blízkém východě a Africe. Ty by tak měly pokračovat.

Přečtěte si: Putin: Využívat protesty pro předvolební kampaň je nepřijatelné

Prozatímní ředitel Jose Emeterio Gutierrez potvrdil reorganizační plány: „Jsme zaměřeni na rozvojový plán reorganizace jako silná společnost a globální lídr jaderných technologií."

V Evropě má totiž Toshiba 60% podíl v NuGen, což je joint venture francouzské energetiky Engie, která má kontrakt na výstavbu nové jaderné elektrárny v Cumbrii v Británii. Elektrárna Moorside by mohla poskytovat 7 % energetických potřeb Británie. S energetickým trhem v Británii by to tak mohlo zamávat.

Dostavbu elektrárny nepotvrdili

Jestli se Westinghouse bude ucházet o dostavbu Dukovan, jeho vedení neoznámilo. Mezi oficiálními zájemci zatím není. Podle odborníků není moc pravděpodobné, že by se nakonec do tendru zapojil. Toshiba by totiž předtím do krachující společnosti musela nalít další miliardy dolarů. O dostavbu Dukovan si to tak zřejmě rozdají jiní. Zájem už projevily jihokorejská KHNP, francouzská EDF, čínská China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea, a ruská státní společnost Rosatom.

Nenechte si ujít: Rusnok: Konec intervencí může nastat prakticky kdykoli