Indická vláda ve čtvrtek opět vydala varování, že společnost může čelit právním důsledkům, pokud zůstane „nemluvným přihlížejícím“. S více než 200 miliony je přitom Indie pro WhatsApp, který patří Facebooku, největším trhem.

WhatsApp uvedl, že indičtí uživatelé „přepošlou více zpráv, fotografií a videí než v kterékoli jiné zemi na světě“. Skupiny na WhatsAppu mohou mít až 256 členů. Mnoho zpráv, o nichž se předpokládá, že způsobily násilí, bylo přeposláno do několika skupin, z nichž každá měla více než 100 členů.

V příspěvku na svém blogu firma oznámila, že „zahájila testování omezení přeposílání, které se bude vztahovat na každého, kdo používá WhatsApp“. Neuvedla však, jaká omezí se budou vztahovat na uživatele mimo Indii. Server CNNMoney s odvoláním na zdroj obeznámený se situací napsal, že uživatelé budou moci přeposlat zprávu maximálně do dvaceti chatů.

Společnost také uvedla, že odstraní „tlačítko rychlého přeposílání“, které se zobrazuje vedle zpráv obsahujících obrázek nebo video, a přidá funkcionalitu, která umožní správcům skupin kontrolovat, kdo v nich posílá zprávy.

U indických uživatelů pak bude možnost přeposlání ještě více omezena. Mluvčí WhatsAppu pro Indii řekl BBC, že každý uživatel bude moci přeposlat jednu zprávu pouze pětkrát. To nicméně nezastaví ostatní členy skupiny, aby nepředali zprávu dalším pěti svým chatům.

Tyto změny přicházejí v návaznosti na sérii davového lynčování, které si od letošního dubna vyžádalo smrt nejméně 18 lidí. Podle místních médií je však počet mrtvých vyšší.

Násilí bylo obvykle vyvoláno zprávami o únoscích dětí, které se šířily přes WhatsApp, a vedly lidi, aby útočili na cizince. Podle lidí je velice obtížné přesvědčit lidi, že jsou tyto zprávy falešné. Při nedávném lynčování v severovýchodním státě Tripura byl obětí zaměstnanec místní obětí, který obcházel vesnice, aby rozptýlil fámy šířené sociálními médii.