Rheda-Wiedenbrück ležící nedaleko Paderbornu jistě nepatří u našich německých sousedů mezi největší města. Minulý týden však toto městečko nahradilo velikost slávou, když se tam konal tradiční veletrh finančních služeb a techniky Wincor World. Ten se už léta těší veliké pozornosti odborné veřejnosti z celého světa.

V přeneseném smyslu slova ovšem zdaleka nejde jen o odborníky, protože řešení, která jsou tam předvedena jako novinky a jsou naprosto originální, se poté velice rychlo dostávají do praxe. V tomto ohledu je veletrh určen každému. S financemi totiž přicházíme do styku všichni, ať už žijeme kdekoli. Jen technika nemůže být úplně stejná, má-li fungovat hladce a bez problémů.

Nepřekvapuje proto, že firma Wincor Nixdorf jako druhý největší dodavatel samoobslužných finančních zařízení na světě zde předvedla kromě jiného bankomat, jehož funkce neohrozí ani největší mrazy. Zóna před ním je totiž vyhřívaná na dvacet stupňů, čímž se teplota předního panelu vyrovnává s teplotou, v níž se nachází druhá, ukrytá část bankomatu. Jiná úprava je určena do tropů.

Stroj jako partner

Na výstavní ploše sedmi tisíc metrů čtverečních se Wincor Nixdorf a dalších 46 vystavovatelů představili v celém spektru technologických možností, inovací a globálního zaměření.

Chcete příklad? Někde ve světě se vaše dítě student dostalo do finančních těžkostí a naléhavě žádá o rodičovskou výpomoc. V budoucnu už bude taková finanční injekce dílem okamžiku. Vložíte požadovanou hotovost do bankomatu a do mobilu dostanete speciální potvrzení, které vzápětí odešlete adresátovi. Může to být například kód označovaný zkratkou QR. Dítě pak tento kód přiloží ke snímacímu zařízení bankomatu na vzdáleném místě a stejnou hotovost si jednoduše vybere.

Veletrh také potvrdil, že výrobci bankomatů kladou veliký důraz na zdokonalování bezpečnostních prvků, jejichž popis přesahuje možnosti běžného článku. V zásadě jde však o předvídání dalších možných metod kriminálních živlů. Dodatečná měřicí zařízení například zabraňuje, aby zloděj překryl ovládací prvky přístroje vlastní klávesnicí, protože bankomat rozezná i tu nej- menší odchylku od normy.

Česká stopa

Tak jako každý rok, i letos byla na veletrhu patrná výrazná česká stopa. Počátkem října rozhodlo vedení koncernu o zřízení centrály pro bezhotovostní platby v Praze a na veletrhu byla teď oficiálně představena platforma Aevi vyvinutá v Česku, integrující inovativní řešení v oblasti elektronických plateb a souvisejících služeb.

„V tomto měsíci pak Wincor Nixdorf úspěšně dokončil akvizici zlínské společnosti Datec Retail Systems, čímž dále rozšířil i počet svých zaměstnanců v Česku, zhruba na tři sta padesát," uvedl k tomu manažer české pobočky Stanislav Zrcek.

Unikátní řešení společnosti Datec pro automatické řízení obchodních procesů jedinečným způsobem kompletuje takzvanou mnohokanálovou strategii, která se dnes prosazuje v obchodě. V ní jde o řešení bezproblémového přístupu ke všem informacím prostřednictvím všech dostupných obchodních kanálů. Mohou to být mobilní zařízení, počítače, televize, rádio, tištěné katalogy a další. Tato řešení byla vidět v sekci maloobchod.

Wincor Nixdorf totiž vyrábí i moderní pokladny určené do hypermarketů. I v této kategorii je druhým největším výrobcem na světě. Jakékoli ruční počítání hotovosti v tomto případě odpadá, protože vše obstará počítač. Po přijetí peněz už pokladní s tržbou nepřijde do styku. Celou kazetu bezpečnostní služba odveze do banky, kde peníze opět automaticky putují do trezoru a částka se přičte na účet majitele obchodu. Náklady na zpracování hotovosti se tím snižují na nejnižší možnou míru.