Když si chce člověk spustit operační systém Windows na svém počítači, musí se do určitého data zaregistrovat. Uživatelé nelegálních kopií se zcela logicky snaží registraci vyhnout, aby se na ně nepřišlo. Používají proto speciální programy, které ji dokáží třeba oddálit.

Microsoft se právě na tuto mezeru zaměřil v rámci svého nejnovějšího protipirátského tažení. Od pondělka ve všech Windows Vista aktivoval nainstalovaný antivirový program, který tyto„obcházeče“ povinné registrace maže jako viry. Jakmile se tak stane, uživateli naskočí na monitoru černé pozadí s textem „Tato kopie systému není pravá“.

„Nástroj bude dále uživatele několikrát denně po dobu 30 dnů upozorňovat na skutečnost, že používá nelicencovaný software, a nabídne mu varianty, jak snadno získat legální kopii,“ informovala Deník mluvčí společnosti Microsoft Markéta Kuklová. „V případě, že uživatel svůj operační systém v uvedené době nezlegalizuje, bude mu po uplynutí tohoto období znemožněn přístup k systému, a to až do doby jeho aktivace,“ dodává..

Už jen zmiňované upozornění na nelegální „Visty“ má uživateli notně znepříjemnit život. Nejdříve se na monitoru objeví jen dvakrát nebo třikrát denně, ke konci měsíční lhůty to ale má být každých deset minut. Samotná blokace počítače bude vypadat tak, že na ploše zůstane jen ikona pro internetovou registraci.

„Uživatelé s řádně zakoupenou licencí tak již nebudou vyrušováni zprávami systému o jeho legálnosti. Naopak uživatelé nelegálních systémů mají hned několik možností, jak svůj operační systém zlegalizovat. Kromě zakoupení krabicové verze systému je po přechodné období možné využít k legalizaci OEM licenci, jejíž cena začíná již na 2 000 Kč s DPH,“uvedl Tomáš Koška, manažer divize Windows Client společnosti Microsoft.

Experti jsou skeptičtí

Podle námi oslovených počítačových expertů, černé obrazovky Windows Vista žádnou výraznou hrozbu pro nelegální softwarový průmysl neznamenají. Vždy se podle nich najde způsob, jak obejít jakékoli omezení. „Počítačoví piráti jsou vždycky o krok vepředu a proti každému tahu se dříve či později najde protitah. Existuje mnoho jiných způsobů, které umožňují používat nelegální software,“ poznamenal například počítačový odborník František Rada.

Kromě majitelů nelegálního Windows Vista, by se podle Microsoftu měli začít třást i uživatelé pirátských Windows XP. Do tří měsíců by tam měli spustit podobný systém ověřování. Podle Tomáše Košky se nyní ověřuje, zda tak razantní kroky umožní obchodní podmínky pro užívání „xpéček“.

S ověřováním pravosti Windows XP to ale zřejmě nebude mít Microsoft zrovna jednoduché. Spousta lidí totiž ví, jak u tohoto operačního systému odinstalovat aktualizace, ve kterých je ukrytý zmiňovaný antivirový program. Masivní útok proti počítačovým pirátům se tak může minout účinkem.