Pomoci jim může novela insolvenčního zákona, kterou nyní předložila skupina poslanců. Podle ní mají být mladí lidé zařazeni do privilegované skupiny dlužníků, kteří mohou v rámci oddlužení splatit svůj dluh během tří let po vyhlášení osobního bankrotu.

Ilustrační snímek
Místo rodičů děcák. Odebraných dětí v Česku neustále přibývá

Nevztahuje se na ně přitom – jako na ostatní dlužníky – povinnost uhradit aspoň šedesát procent dluhů. Podmínkou je, že alespoň dvě třetiny závazků vznikly před dovršením dospělosti.

Zrychlené řízení

„Mladých lidí, kterým je více než osmnáct let a jsou zasaženi dluhy z dětství, je zhruba šedesát tisíc,“ odůvodňuje návrh s odvoláním na data Agentury pro sociální začleňování jedna z předkladatelek, poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD).

Poslanci přitom navrhují, aby se novela schválila ve zrychleném řízení, tedy už v červenci. Podle Valachové to totiž zákonodárci „dětem“ dluží, protože loni do zákona prosadili seniory a zdravotně postižené, ale na ně zapomněli.

Exekuce. Ilustrační foto.
Pravidla oddlužení se dnes mění. Experti jsou však skeptičtí

Novelu podporují i odborníci. „Jen tak máme šanci se v dohledné době zbavit obrovské zátěže, kterou si jako společnost neseme z doby, kdy zde velmi čile probíhal obchod s chudobou,“ konstatoval Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Spravedlnost dětem

Tento návrh ale není jedinou legislativní změnou, již poslanci projednávají a která se týká takzvaných dětských dlužníků. Minulý týden v prvním čtení odsouhlasili novelu občanského zákoníku, podle nějž by dluhy dětí mladších patnácti let -například za jízdu načerno – přecházely už při jejich vzniku automaticky na rodiče nebo zákonné zástupce.

Pokud by dítě rodiče nebo pěstouna nemělo, závazek by přešel na stát. „Účelem zákona je poskytnutí zvláštní ochrany nezletilým osobám,“ uvedl poslanec Patrik Nacher (ANO). Ministerstvo spravedlnosti varovalo, že tento návrh může vést k neodpovědnému jednání dětí.

Ilustrační foto.
Neskončit na ulici. Mladí lidé z dětských domovů dostanou více peněz