Do výroby kosmetiky z kaviáru se pustili před dvěma lety a v pátek její zástupci a představitelé univerzity podepsali licenční smlouvu o spolupráci se společností Ceskykaviar.cz. Ta se tak stala exkluzivním prodejcem univerzitních kosmetických produktů.

Marcela Reichelová (vlevo) ve spotřebitelské poradně.
„Bič“ na nepoctivé provozovatele e-shopů? Služba chargeback

Jiří Mrkvička, ředitel společnosti Ceskykaviar.cz uvedl, že nápad na spolupráci se v jeho hlavě zrodil před rokem po společném setkání na výstavě Země živitelka. „Oslovil nás tehdy šetrný způsob získávání základní suroviny pro výrobu těchto produktů, jeseteřího kaviáru, kdy nedochází k jejich usmrcení,“ nastínil hlavní důvod unikátního spojení privátní firmy a univerzity.

Šetrné získávání

Namísto zabití jeseterů, které vlastní pro získávání kaviáru, je totiž na fakultě rybářství a ochrany vod jen uspávají. „Pak se prstem mačká na břišní dutinu a do misky se chytají jikry,“ přiblížil tuto metodu Václav Nebeský z Fakulty rybářství a ochrany vod JU, který je zároveň otcem myšlenky.

Modulární dům z bambusu.
Řešení pro bytovou krizi na Filipínách? Muž navrhl čtyřhodinový dům z bambusu

Nejen na českém trhu, ale také tom čínském se už brzy objeví pleťové krémy se značkou CZECH CAVIAR – ČESKÝ KAVIÁR a s ochrannou známkou Sturgeon Friendly.

„Momentálně jsou v nabídce jen denní a noční krém, ale do budoucna by to mohlo být i sérum, oční krém či pánská řada kosmetiky,“ jmenoval Nebeský. Doplnil, že na 50 mililitrů krému připadá 250 mikrolitrů čistého extraktu. „Je to směs všech tuků, jež jsou v jikrách. Ty my používáme do té kosmetiky jako základ,“ dodal s tím, že pořizovací cena krému je 700 korun.