Vláda se chystá druhý pilíř, který prosadil kabinet Petra Nečase (ODS) a do něhož se zapojilo kolem 83.000 lidí, zrušit. Od loňska mohou zájemci přesměrovat tři procenta odvodů na penze do vlastního spoření u fondů, přidat musí ještě částku ve výši dvou procent ze svého. Podle plánů vlády by to nemělo být možné od roku 2016. Postup ukončení má navrhnout komise zástupců sněmovních stran a expertů. Opoziční TOP 09 a ODS jsou proti rušení druhého pilíře. Také šéf vládního ANO a ministr financí Andrej Babiš nedávno řekl, že to považuje za chybu.

První peníze do druhého pilíře přitekly loni v dubnu. Lidé si tam poslali odvody za 3,9 milionu korun. Na pojistném do veřejného systému pak zaplatili 4,6 milionu korun.

Do konce loňského roku veřejný důchodový systém přišel o více než 332,7 milionu korun. Lidé s důchodovým spořením do něj pak odvedli 388,2 milionu. Letos za první čtyři měsíce do něj poslali 306,3 milionu korun. Do svého spoření přesměrovali 262,5 milionu.

Za 16 měsíců na důchodovém pojištění do systému přiteklo přes 432,72 miliardy korun

Na důchodu se v loňském roce vybralo skoro 323,95 miliardy korun. Letos za první čtyři měsíce to bylo téměř 108,78 miliardy. Celkem za 16 měsíců na důchodovém pojištění do systému přiteklo přes 432,72 miliardy korun. Částka, která se přesměrovala do druhého pilíře, představuje tedy asi 0,14 procenta vybrané sumy.

Zaměstnanci na důchodovém pojištění odvádějí z vyměřovacího základu 6,5 procenta. Ti, kteří si založili spoření ve druhém pilíři, posílají do veřejného systému 3,5 procenta. Zbývající tři procenta jim tedy putují do penzijních společností. Ze základu se jim tak strhává celkem 8,5 procenta, do spoření musejí totiž posílat právě ještě dvě další procenta ze svého.