Postup, který jednotlivá města zvolila, nebyl podle inspekce správný. „Obecně lze říci, že nelze vyloučit nějakou skupinu obyvatel jen proto, že nebydlí v tom regionu, nebo jim zdražit vstupné, třeba na trojnásobek,“ vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

V Bílině letos zavedli na koupališti slevu pro místní, kteří radnici nedluží za vyvážení popelnic. Dlužníci z Bíliny a přespolní zaplatí za vstup dvojnásobek. V Oseku si obyvatelé města mohou na celou sezonu pořídit speciální náramek, se kterým vstupné nemusí platit vůbec. V Duchcově a nově také v Dubí zůstaly ceny pro místní stejné, lidé z jiných měst si musí oproti loňsku připlatit.

Koupaliště Osek.
Koupaliště v Oseku zdražilo. Ale jen pro přespolní

Nic takového nemusí lidé řešit v Teplicích nebo v Krupce, kde koupaliště chybí. Podle starosty Dubí Petra Pípala ale právě z těchto měst lidé na místní plovárnu přijíždějí. Z Krupky sem přijíždí nemalý počet sociálně slabých obyvatel a s nimi i nepříjemnosti, jako bylo třeba před pár dny napadení mladíka bílé pleti sedmi Romy.

Koupaliště se slevou

I v důsledku tohoto vedení Dubí nyní chce místní při placení vstupného zvýhodnit. „Nejde o dvojí ceny, ale o slevu pro místní obyvatele,“ argumentuje starosta Dubí.

„Pro naše obyvatele je po prokázání bydliště na území města poskytována sleva na úroveň původního vstupného. Pro příští sezonu ještě chceme připravit systém doplněný elektronickou registrací, abychom věděli, kolik lidí je na koupališti v kterémkoliv okamžiku přítomno,“ komentuje Pípal.

Provozovatelem koupaliště v Dubí je společnost Marius Pedersen, město je vlastníkem plovárny. Případné finanční sankce by tedy neputovaly na radnici. „Se společností Marius Pedersen máme řádnou smlouvu o provozování koupaliště. Pokud bude ČOI trestat slevy pro místní občany, které jsou zcela běžné a dávají je i jiná města po republice na různé věci, tak to bude hodně zvláštní. Musely by totiž třeba pak skončit i slevy pro seniory na MHD v Teplicích apod.,“ dodal starosta Pípal.  

Koupaliště v Dubí
"Férová" bitka v brouzdališti. Incident na koupališti v Dubí vyšetřuje policie

Na koupališti v Oseku v polovině letní sezony zvýšili vstupné, z původních padesáti na osmdesát korun. Vedení tamní radnice krok odůvodňuje tím, že chce zachovat komfortní prostředí pro místní obyvatele. Ukázalo se totiž, že se do Oseku jezdí koupat hodně lidí, kteří tu nebydlí.

„Letos jsme otevřeli koupaliště po rekonstrukci a ten nápor je skutečně obrovský,“ říká místostarosta Oseku Jiří Hlinka. Místní chodí pěšky, ale zejména nájezdy přespolních mají negativní vliv na přecpané ulice okolo plovárny.

Z Teplic do Oseka dojíždí s rodinou na tamní plovárnu Miluška. „Jezdíme tam hned od rána. Odpoledne je tam na nás už hodně lidí. Platíme zvýšené vstupné, ale co máme dělat, když v Teplicích koupaliště není vůbec a na Barboru jsou naše děti ještě malé,“ říká mladá maminka dvou předškolních dětí.

Teplice. Ilustrační foto.
Teplice a dobré místo pro život? Chceme koupaliště, lepší mzdy a pocit bezpečí

Nicméně právě vodní plocha Barbora je nejnavštěvovanějším místem pro letní koupání na Teplicku. Jde o přírodní koupaliště a ceny zde zůstávají po celou sezonu stejné, zvýhodnění mají pouze rodiny s dětmi.

Ceny na koupalištíchBílina: obyvatelé města nedlužící za odpad platí 60 korun, ostatní 120
Duchcov: obyvatelé města 40, ostatní 120
Osek: obyvatelé města s náramkem vstup zdarma, ostatní 80
Dubí: obyvatelé města 35, ostatní 120 korun