„Když jsme si autokaravan půjčovali poprvé, tak nám šlo především o naše kluky, kteří jsou v předškolním věku. Do obytňáku jsme jim mohli naložit všechny ty věci, bez kterých se jinak neobejdou a jinam se nevejdou,“ vysvětlila, proč se rodina jednou ročně oddává nomádskému životu.
V České republice obytné vozy pronajímá řada firem a podle Ludvíka Brejchy z Complete BL jich dokonce přibývá.

„I po krizových letech 2008 a 2009 se zájem drží na stejné úrovni, přitom počet půjčoven mírně vzrostl,“ řekl Ludvík Brejcha, jemuž lidé začínají hlásit rezervace už od začátku ledna a nyní má auta zamluvená na celé léto.

„Většina lidí vyráží do zahraničí, počítám, že tak 94 procent. Poslední dva roky však vzrůstá zájem o cestování v tuzemsku. Obytné vozy si pronajímají především ti, kteří vyhledávají aktivní dovolenou,“ přiblížil Brejcha.

Prázdniny na čtyřech kolech

To potvrdila i Miroslava Kačerová. „Je to takové akční. Když se rozhodneme, tak všechno zabalíme a jedeme dál. Prostě domeček na kolečkách,“ doplnila s tím, že během svých cest s rodinou navštíví řadu památek, které by jinak neměli možnost stihnout, pokud by zůstali na jednom místě.

Půjčit si obytný vůz ovšem není levná záležitost. Nicméně ceny se pohybují v závislosti na ročním období a délce doby, na kterou si vůz chtějí turisté půjčit. Nejvíce cestovatelé zaplatí v letní sezoně, kdy se ceny pohybují až kolem 4500 tisíce korun na den. Naopak v zimě je možné si obytné auto pořídit třeba za 15 stovek na den. Turisté však musí počítat s tím, že půjčovny vyžadují kauci, která může dosáhnout i 30 tisíc korun.

Za levnější dovolenou? Do tuzemských kempů.

I přes tyto náklady si Kačerová cestování v obytném autě pochvaluje. „Je to pohodlné cestování. Každou dovolenou navštívíme několik kempů. Už předem si vytipujeme, do jakého z nich se přesuneme. Máme k tomu příručku, kde jsou vhodné kempy uvedeny,“ nastínila cestovatelka, podle čeho si její rodina sestavuje itinerář.

I když ona i s rodinou upřednostňuje cestování po České republice, a tím i využívá služeb domácích kempů, jejich provozovatelé nemají příliš důvodů k radosti. Kempy totiž v posledních letech zaznamenávají odliv hostů a za poslední rok jejich návštěvnost klesla dokonce o dvanáct procent.
„To je nejen obrovský meziroční pokles, ale zároveň nejhorší výsledek za posledních deset let. Hůře bylo jen v roce 2002,“ okomentoval situaci předseda Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Prázdná česká tábořiště

Přitom kempy neopouštějí pouze našinci, ale i tradiční hosté ze zahraničí. Tento trend má za následek jejich klesající počet, ten se loni zastavil na čísle 485. Jen o tři roky dříve jich na seznamu bylo ještě 516.

„Spolu se zvyšující se životní úrovní i Češi začínají žádat vyšší standard ubytování, a klientů klasických kempů tak trvale prudce ubývá,“ nastínil hlavní důvody současné situace Okamura.

Jedinou šanci tak vidí ve změně jejich strategie. „Je potřeba, aby majitelé investovali a změnili kempy na atraktivní alternativu ubytování v alespoň tříhvězdičkovém standardu. Kempy by měly především nabídnout zajímavé doprovodné služby, kulturní či jiný program, restauraci, lepší sociální a hygienické zázemí,“ poradil předseda asociace Okamura, kam by se měli kempaři ubírat.

Miroslava Kačerová se přesto už opět těší na červen. „Letos jedeme znovu,“ tvrdí s úsměvem.
Bude jedna z milionů Čechů, kteří se chystají strávit dovolenou v domácím prostředí. Agentura CzechTourism podle Markéty Chaloupkové odhaduje, že trávit dovolenou v České republice hodlá 40 procent Čechů a Moravanů.

Čtěte také: V některých kempech již začíná opravdové léto