"Více než 95 procent provozní ztráty na úrovni primární EBITDA je tvořeno právě Dolem Paskov," uvedl insolvenční správce Lee Louda. EBITDA je zisk před započtením úroků, daní a odpisů. Primární EBITDA představuje vytvořenou přidanou hodnotu sníženou o osobní náklady a nákladové daně.

Příčinou ekonomické ztráty je vysoce nákladná práce

Insolvenční správce uvedl, že OKD by bylo provozně ztrátové i bez Dolu Paskov, avšak ztráta by byla výrazně nižší. "Lze dovodit, že provoz Dolu Paskov byl hlavním 'negativním tahounem' celých OKD, a to na primární provozní úrovni. Hlavní příčinou jsou (dle provedených analýz) vysoké náklady práce," uvedl Louda.

OKD skončily loni v úpadku, do kterého je dovedly hlavně klesající ceny uhlí a předluženost. Od té doby firma provedla úsporná opatření, ukončení těžby ve ztrátovém Dole Paskov bylo dalším z nich a patřilo k těm hlavním. Vedení OKD neúspěšně hledalo strategického partnera, který by převzal těžbu a postaral se o postupný útlum dalších dolů. Nyní se jedná o tom, že firmu, v níž pracuje okolo 10 000 lidí, převezme stát.

Ilustrační foto.
OKD požádalo vládu o 723 milionů jako pomoc na útlum Dolu Paskov