Jak už Deník informoval, veřejnoprávní televize v předstihu dokončila takzvanou přechodovou síť mezi starým a novým vysíláním a celý duben (a v první dekádě května) ji bude uvádět do ostrého provozu. Provázet to však mohou zmíněné zmatky s programy.

„Informaci o tom, zda mají pro sledování ČT:D/ČT art k dispozici jinou předvolbu, najdou na stránkách Českého telekomunikačního úřadu a v rámci kampaně ČT prostřednictvím internetových stránek, teletextu a upoutávek ve vysílání,“ uvedla mluvčí ČT Karolína Blinková. „Netýká se to diváků, kteří přijímají televizní signál přes kabel, satelit či prostřednictvím internetových sítí,“ dodává.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Zájem o nové televize poroste. ČT startuje přesun kanálů

Lidé by neměli panikařit. Následujících 18 měsíců bude souběžně fungovat staré i nové vysílání stávajících kanálů, včetně komerčních, které dominantně šíří České radiokomunikace (ČRa). Na nákup nové televize či set-top-boxu (krabičky na převod signálu) je tak ještě čas. Pokud už televizor schopný přijímat DVB-T2 vlastníte (odhadem je to třetina lidí v ČR), nejpozději na konci května uvidíte všech šest veřejnoprávní kanálů v HD kvalitě. U komerčních televizí to zatím kvůli velkému množství kanálů v přechodové síti není možné. HD kvalita jejich vysílání nastane v DVB-T2 až za rok a půl – s vypnutím starého (DVB-T) vysílání. 

Kdo asi bude pospíchat do prodejny pro novou televizi či set-top box už nyní, jsou sportovní fandové. ČT totiž svůj sportovní kanál postupně (začne po květnovém MS v hokeji) přesune výhradně na DVB-T2. Na konci letošního roku už ČT sport „postaru“ chytnout nepůjde. „Situace s ČT sport je podobná jako s ČT 2 u první televizní digitalizace – Dvojka také odcházela z analogového vysílání dříve než jiné programy,“ připomíná situaci z roku 2011 Jan Potůček z Televizníhowebu.cz 

Ilustrační foto
České Radiokomunikace spouští přechodové vysílání DVB-T2 z Klínovce a Ploštiny

Proč se vlastně po sedmi letech opět mění vysílání? Jde o nařízení Mezinárodní telekomunikační unie, která televizním společnostem nařídila vyklidit „ve vzduchu“ pásmo 700MHz. Na uvolněném místě začnou mobilní operátoři šířit rychlý internet (5G).

V Česku se ročně prodá přibližně 700 tisíc nových televizorů, jejich obměna by tak měla proběhnout přirozenou cestou. Komplikovanější situaci budou mít diváci v bytovkách. Zatímco u rodinných domů není nutná úprava antény, u společných televizních antén je nutné pozvat technika. Řádově je nutné upravit desítky tisíc antén v ČR.    

Co je dobré vědět
Kupte správný televizor či set-top box. Pokud pořizujete televizor, kupte jen takový, který dokáže přijímat formát DVB-T2/HEVC. Seznam prověřených přístrojů (už je jich 1500) najdete na www.dvbt2overeno.cz.

V obchodech je na přístrojích kulatá zlatá samolepka „DVB-T2 ověřeno“.