„Podpory, které jsme zavedli v loňském roce, využilo 18 zemědělců. Celková částka přesáhla milion korun," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Peníze směřovaly na pěstování jahod v systému šetrném k životnímu prostředí a v ekologickém zemědělství.
Podle Jurečky budou jahody vždy patřit mezi ovoce, jehož pěstování vyžaduje vysokou pracnost. Proto považuje finanční pobídky za správné. „Zvlášť, když jsou naše jahody mnohem chutnější než ty, které se k nám ještě nezralé vozí přes půlku Evropy," je přesvědčen ministr.

Samosběr jahod ve Slavoníně
Jahody na Hané popálily mrazy. Samosběr ale bude, ujišťují pěstitelé

Letos se mohou ekologičtí pěstitelé jahod těšit na podporu ve výši 11 700 až 18 077 korun na hektar. Počty zemědělců, kteří budou mít o dotace zájem, budou známy až na přelomu července a srpna.

Výměra jahodníkových polí v Česku v letech 2009 až 2016 Zdroj: Michal Janko

Ministerstvo chce, aby jahodníky v Česku rostly hojněji. Proto zemědělcům nabízí i další příspěvky, například dotaci na ovocné druhy s vysokou pracností. Ta činí 8 495 korun na hektar a zájem o ni roste. Zatímco v roce 2015 byla přidělena pro celkem 252 hektarů jahodových polí, vloni už to bylo 450 hektarů.

Kam na jahody?
Seznam jahodových farem, kde seženete sladké plody o polovinu levněji, naleznete zde.

Třetí formou pomoci jsou kompenzace za uplynulou mrazivou zimu, která značnou část jahodových polí poškodila. Ministerstvo společně s ovocnářskou unií zatím upřesňuje odhady škod, na jejich základě chce následně stanovit podmínky náhrad.

Ilustrační foto.
Úrodu jahod ničí mrazy