Polská média toho byla plná. Hlavní zprávou sobotního večera ale nebyla právě uzavřená dohoda mezi 200 státy v Katovicích, která má zaručit, že oteplování nebude růst o více než dva stupně Celsia. Tématem byl film Studená válka, který v tu samou dobu ve španělské Seville získal pět evropských Oskarů.

Od světové konference o klimatu COP24 v Katovicích si polská vládní garnitura slibovala především zviditelnění a vylepšení reputace. Proto pro ni byla velkou ranou neúčast největších světových lídrů.

Neúčast světových lídrů

Putin, Merkelová, Macron ani prezident sousední Ukrajiny Porošenko nepřijeli a takové persony, jako známý dokumentarista David Attenborough či bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, nestačily.

Komentátoři se též pozastavovali nad výběrem místa konání summitu. Oblast Katovic je něco jako v Česku Ostravská pánev. Doly, hutě, haldy. Jako by polské předsednictví konference o záchraně klimatu chtělo celému světu sdělit, že uhlí ještě neřeklo své poslední slovo.

Poláci uhlí věří, v energetickém mixu má přes 70 procent. Plynofikace domácností je zde skoro neznámý pojem, o výstavbě první jaderné elektrárny se jen hovoří. Plány na diverzifikaci energetiky sice existují, například větrné parky mají brzy vyrůst v Baltském moři, ale realizace kulhá. Téma nezdravého ovzduší se tak začalo objevovat i v předvolebních kampaních.

Uhelná lobby má stále silné místo

Například vycházející hvězda preferenčních průzkumů Robert Biedroń slibuje uzavření všech dolů do roku 2035. Uhelná lobby a hornické odbory ale mají v zemi stále silné slovo.

„Energetika založená na spalování uhlí není v rozporu s ochranou životního prostředí,“ nenechal o polském postoji nikoho na pochybách prezident Andrzej Duda. A jen náhodou v době jeho projevu netrpěli lidé z Katovic, Varšavy a dalších polských měst smogem z lokálních topenišť pálících levné polské uhlí.

Třešničkou na dortu pak byla zpráva, jež se objevila v době konání konference, že dřevaři opět kácí v Bělovežském pralese, kde to mají Evropskou komisí zakázáno.

Dohoda z Katovic

Summit 200 států v polských Katovicích měl skončit již v pátek, dohoda byla ale nalezena až v sobotu večer. Stále nebyly zveřejněny její detaily. Hlavním cílem konference bylo přijetí pravidel, která by umožnila udržení růstu světové teploty pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v tzv. předindustriálním období.