Podobných hazardérů, kteří kumulují úvěry a dostávají se do dluhové pasti, v Olomouckém kraji nebezpečně přibývá. Výjimkou nejsou případy, kdy rodiny mají třicet i čtyřicet půjček.

„Hypotéka je vhodné zadlužení. Pořídit si v dnešní době bydlení, to ani bez hypotéky nejde. Nemáme klienty, kteří by měli problémy se splácením samotné hypotéky," popsala Andrea Běhálková z olomoucké pobočky Sdružení SPES, které pomáhá zadluženým lidem z kritických situací, kdy už nedokážou půjčky a úvěry splácet.

Obrovským problémem posledních měsíců je to, že si lidé berou k hypotéce ještě další úvěry. „V případě této rodiny byla hypotéka něco přes milion korun. Jenže ostatní dluhy dosáhly 1,7 milionu. Celkem třiatřicet úvěrů!" uvedla Andrea Běhálková.

Nevýhodné podmínky

Rodina si půjčila od neznámých firem, často za velmi nevýhodných podmínek. „Původní dluh dělal pět tisíc a nyní jsme na šedesáti tisících korunách. Jde o velmi nekalé praktiky, přesto manželé takto riskovali," poukázala na zprvu nevinně vyhlížející půjčky.

Nebezpečně narůstá podle ní těch, kteří nezodpovědně kumulují úvěry často na zbytečnosti. „Ve zmíněném případě chtěli nesplacený dům zrekonstruovat. Jenže pak nechtěli do opravených prostor dávat starý nábytek, nato zjistili, že na dojíždění potřebují auto," vypočítala.

Půjčka na dovolenou

Jsou i tací, kteří si v dluhově velmi nepřehledné a tísnivé situaci vezmou půjčku na dovolenou. „Uvědomí si, že vlastně kvůli splátkám nežijí, tak si půjčí na dovolenou, na nové oblečení," poznamenala Běhálková, která zadluženým pomáhá roky, ale s podobně křiklavými případy se setkává až poslední měsíce.

Často přitom jde o rodiny s malými dětmi, na které zadluženost nepříjemně doléhá. „Rodiče jsou ve stresu. Tato rodina už volá pokaždé, když dostane nějaký dopis. Má strach. To se samozřejmě odráží na jejím chodu," popsala situaci zadlužené rodiny, které pomáhá vyřídit návrh na insolvenci.

Poukazuje na to, že tito nešťastní dlužníci už nemají deset půjček jako dříve, ale dokonce čtyřicet.

„To je obrovský problém, který narůstá. Berou si malé půjčky, které ovšem v součtu udělají na úrocích větší objem a dlužná suma se rychleji zvedá. Před tím bychom důrazně varovali," reagovala Běhálková.

Doporučuje všem, kteří si nejsou jisti, zda si mohou vedle hypotéky dovolit ještě další půjčky, aby se nejprve obrátili na banku. „Pokud rodina vyhodnotí, že další úvěr nutně potřebuje, ať zkusí zajít do banky. Pokud banka půjčku dá, je to bezpečné. Jestliže situaci klienta vyhodnotí rizikově, a banky umí tyto věci velmi dobře ohlídat, mělo by to být jasné znamení, že je dobré si půjčování dalších peněz pořádně rozmyslet," dodala.