Výdaje na zahraniční mise byly loni původně plánovány na přibližně 1,41 miliardy korun. Po rozpočtových změnách měly přijít na 1,57 miliardy, reálně byly nakonec levnější.

Afghánská mise loni stála 693,55 milionu korun proti 805,03 milionu korun předloni. Dalších 32,87 milionu korun loni stála ochrana českého zastupitelského úřadu v Kábulu, meziroční růst činil asi 770 000 korun.

Prezident Miloš Zeman si připíjí s Lenkou Šmerdovou, poté co ji 8. května na Pražském hradě povýšil jako první ženu české armády do hodnosti generálky.
Česká armáda má první generálku, Zeman jmenoval i další generály

Druhé nejnákladnější byly mise v africkém Mali, loni stály asi 136,62 milionu. Mise na Sinajském poloostrově vyšla armádu na 52,92 milionu korun a v Iráku na 33,97 milionu. Ochrana vzdušného prostoru Islandu stála 21,68 milionu korun.

"Nasazení sil a prostředků resortu ministerstva obrany v zahraničních operacích v hodnoceném období bylo v plném rozsahu hrazeno ze schváleného rozpočtu kapitoly bez dodatečných požadavků na jeho navyšování," stojí v informaci. Náklady na mise v cizině tvořily 3,3 procenta z celkových výdajů obranné kapitoly. Žádný český voják při nich nezemřel, ani nebyl vážně zraněn.

Jaderná elektrárna Temelín u Týna nad Vltavou.
Hrozba terorismu? Armáda procvičí ochranu Temelína

V porovnání s rokem 2015 výrazně vzrostly náklady na přípravu vojáků a techniky pro zahraniční mise. Vyžádaly si asi 497,9 milionu korun, přičemž původní rozpočet činil zhruba 117,1 milionu. Předloni představovaly tyto náklady přibližně 114 milionů korun.