Již třináct let je český zahraniční obchod v únoru v černých číslech. Výjimkou byl pouze krizový rok 2009. Letošní únor nicméně nebyl tak radostný jako ten loňský. „V únoru se meziročně mírně snížil vývoz i dovoz. Měl na to vliv hlavně zahraniční obchod s motorovými vozidly,“ upřesnila Marcela Sládková z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

V meziměsíčním srovnání jsou únorové výsledky ještě slabší. Oproti lednu poklesl export o 3,6 procenta a import dokonce o pět procent. Trh nicméně čerstvá čísla nezaskočila, protože očekával pouze šestnáctimiliardový přebytek.

Vláda na návštěvě v Královéhradeckém kraji. Adrej Babiš a vláda zavítali do Josefova.
Na D11 u Jaroměře se vrátíme v květnu, slíbil ministr Dan Ťok

„Český průmysl naráží na nedostatečné výrobní kapacity. Další překážkou je posilující koruna,“ vyjmenoval hlavní problémy exportérů analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Pokud česká měna v létě prolomí hranici 25 korun za euro nebo pokud propukne obchodní válka se Spojenými státy, může být ještě hůř.

Momentálně se nejvíce daří vývozcům oděvů a textilií, úspěšný byl i export kovů, kovodělných výrobků, elektroniky a strojů. V únoru naopak klesal export aut a zejména uhlí. To také Češi v mnohem větší míře než vloni dováželi. Významně vzrostl také import počítačů.

Ilustrační foto.
Kde vezme stát peníze na slevy jízdného? Seškrtá školství i vědu

Tradičně kladnou obchodní bilanci má republika především se zeměmi Evropské unie. „Schodek obchodní bilance se naopak meziročně prohloubil se zeměmi mimo EU, a to na 35 miliard korun,“ dodal analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. „Z teritoriálního hlediska má největší vliv zhoršení bilance s Německem, Čínou a Velkou Británií a naopak zlepšení bilance s Ruskem a Nizozemskem,“ upřesnil ekonom UniCredit Jiří Pour. Podle něj už domácí ekonomika naráží na své limity, projevuje se zejména její závislost na exportu automobilů.

Odhady výsledku zahraničního obchodu za celý letošní rok se zatím nejčastěji pohybují mezi 100 a 120 miliardami. Loňský přebytek činil 149 miliard.

Hutní průmysl (ilustrační snímek)
Průmysl zahájil nový rok optimisticky, nahoru ho stále táhne výroba aut a strojů