"Zdroj negativního překvapení bych nehledal v obchodní bilanci jako takové, ale ve slabém výkonu českého průmyslu v srpnu. Slabý výkon průmyslu pak pravděpodobně podsekl růst exportu," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

"Ačkoliv srpnové údaje z průmyslu a zahraničního obchodu jsou na první pohled špatné, neznamenají, že by česká ekonomika směřovala do recese," dodal analytik Komerční banky Jiří Škop. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek považuje výsledky obchodu za varovné. "Česká ekonomika utrpěla ve druhé polovině léta šrám a je otázkou, jak rychle se bude šrám hojit," dodal.

Pokles exportu do Ruska

Obchodování s Ruskem, které je od srpna omezené sankcemi, skončilo schodkem 3,3 miliardy korun, což je ve srovnání s loňským srpnem polovina. Čeští exportéři v srpnu do Ruska vyvezli zboží a služby za 7,4 miliardy korun, tedy o 414 milionů korun méně než loni a o 2,2 miliardy méně než v červenci.

"Určitý negativní efekt zde je vidět. Export do Ruska v srpnu poklesl o 23 procent meziměsíčně, ale nelze říct, že by vzájemný obchod zcela zkolaboval. Podobně razantní poklesy vývozu do Ruska se tu a tam objevovaly i v minulosti," dodal Franče.

V obchodu se státy Evropské unie se podařilo zvýšit přebytek na 37,1 miliardy korun, loni v srpnu to bylo o 2,7 miliardy méně.